Pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Policja w mieszkaniu ks. Stryczka [PODSUMOWANIE DNIA]

Środa, 10 kwietnia (21:32)

Za nami pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Odbyły się - mimo strajku nauczycieli. Jednak nie obyło się bez problemów - jak podał MEN i CKE, w trzech szkołach nie odbył się egzamin z historii. W jednej placówce nie przeprowadzono egzaminu z języka polskiego. Podpisane w niedzielę porozumienie z rządem i wypowiedzi przewodniczącego sekcji Ryszarda Proksy, spowodowały falę odejść z Solidarności - m.in. w rejonie gdańskim. W Warszawie we środę odbyły się rozmowy strony rządowej z taksówkarzami. Ci zadeklarowali zawieszenie protestu w oczekiwaniu na owoce ustaleń tych rozmów. Trwa śledztwo w sprawie mobbingu w Stowarzyszeniu Wiosna. Policja wkroczyła do mieszkania ks. Stryczka. O czym jeszcze się mówiło? Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najważniejszych informacji z środy.

Ruszył egzamin gimnazjalny 2019! Mimo strajku nauczycieli

W całym kraju - mimo trwającego od poniedziałku strajku nauczycieli - ruszył dzisiaj egzamin gimnazjalny 2019!

Na początek ponad 350 tysięcy uczniów klas III gimnazjów z niemal 7 tysięcy szkół zmierzyło się z testami sprawdzającymi wiedzę humanistyczną: najpierw rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, później z języka polskiego.

Na RMF 24 opublikowaliśmy - i będziemy robić tak każdego dnia egzaminu gimnazjalnego! - arkusze zadań i propozycje odpowiedzi, opracowane przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi. Zobaczcie!


EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. JĘZYK POLSKI: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! >>>>

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019. HISTORIA i WOS: ARKUSZ i ODPOWIEDZI! >>>>

Za nami pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Nie obyło się bez problemów

Punktualnie o godzinie 9:00 w całej Polsce wystartował egzamin gimnazjalny. Do testu humanistycznego, sprawdzającego wiedzę z języka polskiego, historii i WOS-u przystąpiło 350 tysięcy uczniów. Od poniedziałku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. Jak podał MEN i CKE, w trzech szkołach nie odbył się egzamin z historii. W jednej placówce nie przeprowadzono egzaminu z języka polskiego. "Wszystkie egzaminy z języka polskiego we wszystkich szkołach przebiegły zgodnie z prawem i zgodnie z procedurami. Została nam tylko jedna szkoła, która również nie przeprowadziła egzaminu z WOS-u i historii" - mówiła podczas konferencji prasowej Anna Zalewska.


Za nami pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Nie obyło się bez problemów [ZAPIS RELACJI]

Punktualnie o godzinie 9:00 w całej Polsce wystartował egzamin gimnazjalny. Do testu humanistycznego, sprawdzającego wiedzę z języka polskiego, historii i WOS-u przystąpiło 350 tysięcy uczniów. Od poniedziałku trwa ogólnopolski strajk nauczycieli. Jak podał MEN i CKE, w trzech szkołach nie odbył... czytaj więcej


Zalewska: Żadnych zawirowań nie ma

"Żadnych zawirowań nie ma. Egzaminy przebiegają spokojnie, zgodnie z prawem i zgodnie z procedurami" - powiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska. "W związku z tym nie ma żadnych powodów do tego, żeby zmieniać coś w kalendarzu szkolnym" - dodała. Z kolei dyrektor CKE Marcin Smolik powiedział na konferencji, że egzamin z historii nie odbył się w trzech szkołach, wynikało to z niekompletnych zespołów nadzorujących. Dyrektorzy szkół bardzo szybko zareagowali i zgłosili tę kwestię do kuratorów oświaty - powiedział Smolik. Poinformował, że egzamin z języka polskiego "nie odbył się tylko w jednej szkole".

Egzamin gimnazjalny. Zalewska: Żadnych zawirowań nie ma

"Żadnych zawirowań nie ma. Egzaminy przebiegają spokojnie, zgodnie z prawem i zgodnie z procedurami" - powiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska. "W związku z tym nie ma żadnych powodów do tego, żeby zmieniać coś w kalendarzu szkolnym" - dodała. Z kolei... czytaj więcej


Broniarz: Weźmiemy udział w "okrągłym stole", ale jego data jest "ucieczką do przodu"

Egzaminy, które są prowadzone w szkołach, w niczym nie zaburzają naszej akcji strajkowej - powiedział w środę prezes ZNP Sławomir Broniarz. Dodał, że związek nie rozważa zawieszenia akcji strajkowej. Przypomniał, że podczas wtorkowych rozmów z rządem związek przedstawił nowe propozycje.

Broniarz: Weźmiemy udział w "okrągłym stole", ale jego data jest "ucieczką do przodu"

Egzaminy, które są prowadzone w szkołach, w niczym nie zaburzają naszej akcji strajkowej – powiedział w środę prezes ZNP Sławomir Broniarz. Dodał, że związek nie rozważa zawieszenia akcji strajkowej. Przypomniał, że podczas wtorkowych rozmów z rządem związek przedstawił nowe propozycje. czytaj więcej

Ponad 300 osób odeszło z oświatowej Solidarności w regionie gdańskim

Co najmniej 320 osób odeszło od niedzieli z oświatowej Solidarności w regionie gdańskim - ustalił nieoficjalnie reporter RMF FM Kuba Kaługa. Wczoraj związkowcy z regionu przyznali, że porozumienie z rządem i wypowiedzi przewodniczącego sekcji Ryszarda Proksy, spowodowały falę odejść. Odmówili jednak podania konkretnych danych w tej sprawie. Na Dolnym Śląsku z Solidarności wystąpiło około 200 osób.

Ponad 300 osób odeszło z oświatowej Solidarności w regionie gdańskim

Co najmniej 320 osób odeszło od niedzieli z oświatowej Solidarności w regionie gdańskim - ustalił nieoficjalnie reporter RMF FM Kuba Kaługa. Wczoraj związkowcy z regionu przyznali, że porozumienie z rządem i wypowiedzi przewodniczącego sekcji Ryszarda Proksy, spowodowały falę odejść. Odmówili... czytaj więcej

Taksówkarze zawieszają protest. "Czekamy na owoce ustaleń z rządem"

Po rozmowach z przedstawicielami rządu taksówkarze zawieszają protest na około trzy tygodnie - poinformował przewodniczący mazowieckiego NSZZ "Solidarność" Rafał Piotr Jurek. Jak dodał, ma nadzieję, że do tego czasu uda się wypracować satysfakcjonujące ich rozwiązania.

Taksówkarze zawieszają protest. "Czekamy na owoce ustaleń z rządem"

Po rozmowach z przedstawicielami rządu taksówkarze zawieszają protest na około trzy tygodnie – poinformował przewodniczący mazowieckiego NSZZ "Solidarność" Rafał Piotr Jurek. Jak dodał, ma nadzieję, że do tego czasu uda się wypracować satysfakcjonujące ich rozwiązania. czytaj więcej

Dziewięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w Smoleńsku rozbił się prezydencki tupolew

Dziewięć lat temu, 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.


Policja w siedzibie Stowarzyszenia Wiosna. Chodzi o śledztwo ws. mobbingu

Policja na polecenie prokuratury weszła do budynku Stowarzyszenia Wiosna w Krakowie, organizującego akcję Szlachetna Paczka. 

Śledczy zabezpieczali dokumenty, dyski twarde oraz informacje z serwerowni na zlecenie prokuratury w Krakowie. Czynności dotyczą śledztwa w sprawie naruszenia praw pracowniczych przez księdza Jacka Stryczka. Dochodzenie trwa od kilka miesięcy.

Także w środę policja - pod nadzorem prokuratury - weszła do miejsca zamieszkania księdza Jacka Stryczka. Twórca Szlachetnej Paczki potwierdził doniesienia RMF FM. Jak podkreślił, postępowanie na razie nie jest prowadzone przeciwko niemu i wyraził nadzieję, że sprawy Wiosny się wyjaśnią. 

Policja wkroczyła do mieszkania ks. Stryczka

Odbywają się kolejne przeszukania w związku ze śledztwem dotyczącym mobbingu i naruszenia dóbr pracowniczych w Stowarzyszeniu Wiosna w Krakowie. Policja - pod nadzorem prokuratury - weszła do miejsca zamieszkania księdza Jacka Stryczka - to nieoficjalne informacje reporterów RMF FM. czytaj więcej


Ks. Babiarz: Nie rozumiem, dlaczego wokół Stowarzyszeniu Wiosna wciąż jest tak dużo zamieszania

"Z pokorą przyjmuję oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie i wiele opinii wyrażanych w mediach" - napisał w przesłanym w środę oświadczeniu ks. Grzegorz Babiarz, który uważa, że jest prawowitym prezesem stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki.

Ks. Babiarz: Nie rozumiem, dlaczego wokół Stowarzyszeniu Wiosna wciąż jest tak dużo zamieszania

"Z pokorą przyjmuję oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie i wiele opinii wyrażanych w mediach" – napisał w przesłanym w środę oświadczeniu ks. Grzegorz Babiarz, który uważa, że jest prawowitym prezesem stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki. czytaj więcej

Prezydent nadał bieg wnioskowi o ułaskawienie Marka Falenty

Prezydent formalnie uruchomił procedurę ułaskawienia Marka Falenty - dowiedział się reporter RMF FM. Andrzej Duda przesłał do Prokuratury Krajowej wniosek rodziny biznesmena, a prokuratura przekazała już dokumenty sądowi pierwszej instancji, który orzekał w sprawie Falenty - skazanego na 2 i pół roku więzienia w aferze podsłuchowej. To nie oznacza jednak, że prezydent chce ułaskawić biznesmena.

Prezydent nadał bieg wnioskowi o ułaskawienie Marka Falenty

Prezydent formalnie uruchomił procedurę ułaskawienia Marka Falenty - dowiedział się reporter RMF FM. Andrzej Duda przesłał do Prokuratury Krajowej wniosek rodziny biznesmena, a prokuratura przekazała już dokumenty sądowi pierwszej instancji, który orzekał w sprawie Falenty - skazanego na 2 i pół... czytaj więcej

May zwróciła się na szczycie o dłuższe odroczenie brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May na spotkaniu z liderami unijnej "27" zwróciła się do nich o dłuższe odroczenie brexitu z opcją wcześniejszego wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE - poinformowały unijne źródła dyplomatyczne.

May zwróciła się na szczycie o dłuższe odroczenie brexitu

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May na spotkaniu z liderami unijnej "27" zwróciła się do nich o dłuższe odroczenie brexitu z opcją wcześniejszego wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE - poinformowały unijne źródła dyplomatyczne. czytaj więcej

Artykuł pochodzi z kategorii: Podsumowanie Dnia

Edyta Bieńczak

Joanna Potocka

Malwina Zaborowska

Arkadiusz Grochot

Nicole Makarewicz

Sara Bounaoui