Tegorocznym hitem są stroje świętych Mikołajów i ortalionowe kurteczki z kapturami. I nie mówimy tu o modzie damskiej, czy męskiej, ale… o psiej. Mróz, zmrożony śnieg i sól, używana do posypywania chodników, szkodzi czworonogom, więc właściciele psiaków znaleźli sposoby na ochronę swoich pupili.

REKLAMA

Dziś nad ranem w Łódzkiem, oficjalnie zanotowana, temperatura wynosiła blisko – 16 stopni Celsjusza. Natomiast jeden ze słuchaczy RMF FM donosił, że u niego w Starej Wsi było – 22,5. Tak silne mrozy są groźne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt.

Na szkodliwe działanie niski temperatur szczególnie narażone są psy krótkowłose, małych ras, jak jamniki czy pudle – wyjaśnia lekarz weterynarii – Tadeusz Morawski. – Zwłaszcza po strzyżeniu pielęgnacyjnym. Wtedy psiaki powinny chodzić w tzw. płaszczykach. Ich wybór jest ogromny. W tym roku najlepiej sprzedają się wdzianka w czerwonym kolorze obszyte białym puszkiem, przypominające strój świętego Mikołaja – dowiedziałam się w sklepie z akcesoriami dla zwierząt.

Strój psiaka zależy tylko od fantazji i zasobności portfela właściciela psiaka. Za gotowy płaszczyk trzeba zapłacić od 50 złotych w górę.

Właścicielka jamniczki Tiny sama uszyła wdzianko dla pupilki.

Wystarczył niewielki, podwójnie złożony koc i rzepy, dzięki którym zapina się ubranko.

Tina nie bardzo lubi swój strój zimowy, ale po woli się przyzwyczaja. Zdaniem właścicielki, najważniejsze jest jednak, że suczka nie marznie i zminimalizowane jest ryzyko zapalenia płuc. Weterynarz potwierdza, iż wyjątkowo trzeba chronić układ oddechowy psa oraz nerki. Psie łapy są wrażliwe i też muszą być „ubrane” w bamboszki.

Takie łapcie nie tylko chronią przed zimnem, ale też izolują łapy od ostrych krawędzi, zmrożonego śniegu oraz żrącej soli, używanej do posypywania chodników i ulic. Dodatkowym zabezpieczeniem poduszek łap przed pękaniem z powodu mrozu, jest smarowanie ich np. wazeliną.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio