6 dni, 5 osób, 28 szczytów. Już 18 lutego 2018 roku wyprawa w składzie Stanisław Szmigiel, Marcin Bednarz, Adam Sochor, Grzegorz Sikora i Ewa Orzeszko wyrusza na realizację ambitnego projektu górskiego - zimowe zdobycie 28 najwyższych polskich szczytów w rekordowo krótkim czasie.

"Korona dla Alei" to projekt zespołowy z ideą dobrej zabawy, wyczynu i odrobiną patriotyzmu. Organizatorom zależy na pokazaniu piękna polskich gór i udowodnieniu, że w naszym kraju zima oferuje dla turystów szeroki wachlarz możliwości. Projekt ma też na celu zbiórkę funduszy na rozbudowę Alei Podróżników w Krakowie upamiętniającej wielkich polskich podróżników, zdobywców i odkrywców. Wśród uhonorowanych w Alei, znajduje się także pięcioro zdobywców Koron. Korona Himalajów i Karakorum należy do Jerzego Kukuczki, Krzysztofa Wielickiego i Piotra Pustelnika.

Koroną Ziemi mogą się poszczycić - Leszek Cichy (jako Pierwszy Polak) oraz Martyna Wojciechowska (jako najmłodsza Polka).

Projekt jest wspierany GOPR i TOPR poza patronatami, omówię współpracę i "pilotowanie" ich przez ratowników na trudniejsze szczyty.

Firma ESRI wyposaży ekipę w urządzenie i uruchomi SPOTa na serwerze, który będzie zbierał dane o lokalizacji, a całość będzie widoczna dla wszystkich na specjalne mapie.

Korona Gór Polski - lista 28 szczytów poszczególnych pasm górskich Polski. W założeniu miała to być lista zawierająca najwyższy szczyt każdego pasma. Różnica polega na tym, że za istotne uznano te z najwyższych szczytów, na które w chwili ustalania Korony prowadził znakowany szlak turystyczny.


TUTAJ MOŻESZ WESPRZEĆ PROJEKT >>>Polacy oddają hołd niezwykłym Podróżnikom!

Himalaiści, żeglarze, naukowcy… 30 nazwisk liczy lista wybitnych Polaków uhonorowanych symbolicznie w krakowskiej Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców!

Krakowianie i zaproszeni wyjątkowi Goście otworzyli Aleję w kwietniu 2017 roku: wzdłuż ul. Lema, w sąsiedztwie Tauron Areny Kraków, zasadzonych zostało 30 dębów, a przy każdym z nich stanęła tablica upamiętniająca osiągnięcia wybitnego podróżnika lub naukowca.

Decyzją Słuchaczy RMF FM, Czytelników RMF24.pl i członków Kapituły wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Aleksander Doba, Marek Kamiński, Ernest Malinowski i Tony Halik.

Na tym - zapewniamy - nie koniec. Aleja - której pomysłodawcą była Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników, a patronem medialnym jest RMF FM - będzie co roku wzbogacać się o kolejne nazwiska!