Z Temelinem do Unii

Czwartek, 19 października 2000 (09:55)

Zamknięcie elektrowni atomowej w Temelinie nie będzie warunkiem przystąpienia Czech do Unii Europejskiej - takie zapewnienie usłyszał w Brukseli czeski minister spraw zagranicznych Jan Kavan.

Poinformował o tym komisarz do spraw rozszerzenia Piętnastki, Gunter Verheugen. Czechy musiały się jednak zgodzić na specjalną unijną komisję, która oceni stan bezpieczeństwa elektrowni. Raport w sprawie Temelina mają przygotować niemieccy eksperci. Czesi musieli przystać na tę unijną ocenę, by nieco załagodzić spór, który stawał się coraz gwałtowniejszy – w Wiedniu pojawiły się głosy, że jeżeli Praga nie zamknie swojej elektrowni jądrowej, to Austria zablokuje jej członkostwo w Unii Europejskiej. Komisarz Verheugen uspokojał nastroje - ”żadnych nowych warunków do członkostwa nie będzie”. Kavan zapowiedział natomiast spotkanie w Brnie premiera Milosza Zemana z kanclerzem Austrii. Czeski minister zaznaczył, że do spotkania nie dojdzie jeżeli wznowione zostaną blokady czeskiej granicy.

Posłuchaj relacji brukselskiej korespondentki RMF FM, Katarzyny Szymańskiej-Borgignon:

Tymczasem Temelin stał się dla Austrii sprawą wagi państwowej. Dotąd przeciwko uruchomieniu kontrowersyjnej siłowni występowali poszczególni politycy, władze oraz mieszkańcy dwu sąsiednich landów - Górnej i Dolnej Austrii, oraz organizacje ekologiczne. Ale to się zmieniło - minionej nocy parlament w Wiedniu przyjął uchwałę zobowiązującą rząd, aby bezpieczeństwo atomowe kraju uznano za "pierwszorzędny priorytet".

Była to pierwsza uchwała po wyborach, która zapadła jednogłośnie, głosami wszystkich czterech partii parlamentarnych, rządzących i opozycyjnych. Tym samym rząd w Wiedniu uzyskał mandat do występowania na forum Unii Europejskiej z żądaniem przeprowadzenia niezależnej kontroli, czy Temelin odpowiada zachodnim standardom bezpieczeństwa. Czesi, ale i Unia muszą sięliczyć, że jeśli do kontroli takiej nie dojdzie, albo przyniesie ona ujemne wyniki Austria skorzysta z prawa weta przy głosowaniu nad przyjęciem Czech do wspólnoty.

Posłuchaj relacji wiedeńskiego korespondenta RMF FM, Tadeusza Wojciechowskiego:

09:55

Artykuł pochodzi z kategorii: Fakty

-