W kryzysie nasza gospodarka ma się lepiej niż dobrze

Poniedziałek, 30 listopada 2009 (12:35)

To miał być najgorszy gospodarczo okres w tym roku - okazał się najlepszy. Ekonomiczna kondycja naszego kraju wygląda zaskakująco dobrze.

Wzrost gospodarczy w trzecim kwartale wyniósł 1,7%, licząc rok do roku. To znacznie lepiej od większości prognoz. Analitycy oczekiwali wzrostu średnio o 1,3%. Z kolei wiceszef tego resortu Ludwik Kotecki prognozował pod koniec zeszłego tygodnia, że PKB wzrośnie o 1,2-1,4%. Głównymi czynnikami wzrostu PKB był większy eksport oraz konsumpcja. Hamulcem okazało się nieznaczne wstrzymanie inwestycji.

Jak te wyniki wpłyną na Twoje życie? Posłuchaj ekonomisty Rafała Antczaka.

Te dane nie przełożyły się jednak na znaczące wzrosty na giełdzie. W południe indeks WIG20 rósł tylko jeden procent. Większych zmian nie widać także na rynku walutowym. W połowie dnia Frank Szwajcarski kosztował 2,74 zł, Euro 4,14 zł, a Dolar 2,75 zł.

Inwestorzy zachowują się bardzo ostrożnie, bo wciąż niepokoją się sytuacją w Dubaju. Wydawało się, że na rynki wrócił już spokój, ale dzisiaj, ruszyła giełda w Abu Dhabi i było gorzej niż źle. Główny tamtejszy indeks zaliczył najmocniejszy spadek od ponad trzech lat, tracąc ponad 8 procent.

Artykuł pochodzi z kategorii: Fakty

Krzysztof Berenda