Na Ukrainie dzień żałoby narodowej po poniedziałkowej katastrofie samolotu An-140 w Iranie. Według najnowszych danych, zginęły 44 osoby - głównie wysokiej klasy specjaliści ukraińskiego przemysłu lotniczego. Na razie udało się zidentyfikować 21 ciał. To już czwarty w tym roku dzień żałoby narodowej na Ukrainie.

Należący do kompanii Aeromist-Charkiw samolot An-140 rozbił się w górach podczas podchodzenia do lądowania. Do tragedii doszło w odległości ok. 70 km od miasta Isfahan. Przyczyny katastrofy bada specjalna komisja. Najprawdopodobniej jednak zawinił człowiek; błąd popełnili ukraińscy piloci lub irańscy kontrolerzy lotu.

Według Ukraińców zginęli najznakomitsi fachowcy od spraw lotniczych z Rosji i Ukrainy. Wśród zabitych jest 5 zastępców szefa zakładów lotniczych w Charkowie, Doniecku i Kijowie, a także z Rosji.

W październiku bieżącego roku w Kijowie podpisano umowę o powołaniu wspólnego konsorcjum, które zorganizuje seryjną produkcję An-140 w Iranie. Od 1995 r. obowiązuje dwustronna umowa, która daje Iranowi prawo montowania tego typu samolotów z wyprodukowanych na Ukrainie podzespołów.

Władze w Teheranie oświadczyły, że poniedziałkowa katastrofa nie wpłynie na realizację programu "Iran-140".

Prawie 2000 osób przyszło na lotnisko Skniłów pod Lwowem, aby wziąć udział w żałobnej mszy ku pamięci ofiar sobotniej katastrofy samolotu Su-27. Poniedziałek jest na Ukrainie dniem żałoby. Ujawniono pierwsze informacje z przesłuchania pilotów myśliwca. Wojskowi powiedzieli m.in. że otrzymana... czytaj więcej

W tym roku na Ukrainie po raz czwarty ogłoszono żałobę narodową. W dwóch przypadkach z powodu wypadków w kopalniach, a także po lipcowym dramacie we Lwowie, gdy wojskowy Su-27 spadł na tłum widzów podczas pokazów lotniczych, zabijając ponad 80 osób.

Foto: Archiwum RMF

16:20