To już oficjalne: Kazimierz Kujda odwołany ze stanowiska

Wtorek, 12 lutego (14:50)

Minister środowiska Henryk Kowalczyk przyjął dymisję Kazimierza Kujdy - prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ubiegłym tygodniu ujawniono, że Kujda był tajnym współpracownikiem Służb Bezpieczeństwa PRL o pseudonimie Ryszard.

Minister Kowalczyk poinformował, że Rada Nadzorcza NFOŚiGW zdecydowała o rozpisaniu konkursu na nowego szefa Narodowego Funduszu. Procedura konkursowa to minimum 10 dni - wyjaśnił.

Kazimierz Kujda został powołany na prezesa Funduszu w grudniu 2015 roku przez ministra środowiska Jana Szyszko. Z NFOŚiGW związany był od 1998 roku, był dwukrotnie jego prezesem w latach 2000-2002 oraz 2006-2008.

W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o współpracy Kazimierza Kujdy ze Służbami Bezpieczeństwa PRL. Sprawę, przedstawiając m.in. zawartość teczek, opisali dziennikarze "Gazety Wyborczej" i portalu Onet. Także "Rzeczpospolita" podała, że Kujda "widnieje w jawnym już inwentarzu IPN jako tajny współpracownik o pseudonimie Ryszard, który współpracę miał rozpocząć w 1979 r. w Siedlcach - zgadza się jego data urodzenia".

W czwartek Kujda oświadczył, że nigdy nie podjął z SB współpracy, która doprowadziłaby do czyjejś krzywdy. Przyznał, że mógł "podpisać jakieś dokumenty" ubiegając się o wyjazd za granicę. Zapowiedział, że wystąpi do IPN o autolustrację i opublikuje dokumenty.

Nazwisko Kujdy pojawiło się ostatnio w publikacji "Gazety Wyborczej", która ujawniła zapis rozmowy prezesa NFOŚiGW z austriackim przedsiębiorcą Geraldem Birgfellnerem, którego firmy miały przygotować inwestycję budowy dwóch wieżowców dla powiązanej z PiS spółki Srebrna w Warszawie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Maciej Nycz

RMF/PAP