W Grudziądzu odbywa się dziś referendum w sprawie odwołania Rady Miasta. Wniosek o jego przeprowadzenie podpisany przez 10 tysięcy osób złożył Komitet do spraw Referendum Wyborczego w Grudziądzu.

W skład Komitetu wchodzą głównie pracownicy miejscowego szpitala, niezadowoleni ze sposobu odwołania dyrektora tej placówki. Powodem głosowania - mówią jego inicjatorzy - jest wzrost bezrobocia w mieście oraz tworzenie w strukturach władz układów koleżeńsko-rodzinnych. Przedstawiciele władz Grudziądza odpierają ataki twierdząc, że ani Zarząd ani Rada Miasta nie dały powodów do ich odwołania przed upływem kadencji. Referendum w Grudziądzu jest pierwszym w Polsce, w tak dużym mieście, głosowaniem o odwołanie Rady Miasta.

Głosowanie będzie ważne, jeśli do urn przyjdzie 30 procent mieszkańców Grudziądza. Jeżeli połowa z nich powie zarządowi miasta NIE trzeba będzie rozpisać nowe wybory. Jarosław Jaworski:

Głosowano także w Świdnicy. Tam pytano mieszkancow miasta co myślą o wstapieniu do Unii europejskiej. Jego wyniki powinniśmy poznać za dwie godziny. W prareferendum mogło wziąć udział prawie 50 tysięcy osób. Teraz są liczone głosy

Referendum nie cieszyło się jednak wielką popularnością. Do 16.00 głosowało około 15 procent uprawnionych, a urny były otwarte tylko do 17.00. W piątek na pytanie dotyczące integracji Polski z UE odpowiadali uczniowie świdnickich szkół średnich. Ponad 60 procent nastolatków w wieku od 16 do 18 lat opowiedziało się za. Co są sądzą dorośli świdniczanie jeszcze nie wiadomo .

A Dlaczego prareferenum zorganizowano własnie w Świdnicy? Władze miasta twierdzą, że jest ono reprezentatywne dla całego kraju. Wyniki wyborów zawsze pokrywają się tam z wynikami ogólnopolskimi.

Wiadomości RMF FM 13:45

Ostatnia zmiana 18:45