Rady na bezpieczne wakacyjne wyprawy

Niedziela, 7 lipca 2002 (05:30)

Wakacyjne wyprawy i wycieczki w góry - to jedna z najchętniej wybieranych przez Polaków form wypoczynku. Niestety zamiast przyjemności często takie wycieczki kończą się poważnymi kłopotami.

A oto kilka rad, by taka wyprawa nie przerodziła się w wakacyjny koszmar, udzielał ich specjalnie dla słuchaczy radia RMF Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Przede wszystkim wycieczkę należy dopasować do swoich możliwości i kondycji. Niezależnie od pogody, w wyposażeniu każdego turysty powinien znaleźć się plecak z ciepłą odzieżą, coś nieprzemakalnego, światło i dobrze mieć telefon komórkowy. Zalecane jest lekkie obuwie trzymające kostkę, najlepiej na podeszwie wibramowej.

Jak dodał Krzysztof, w razie potrzeby trzeba zawiadomić dyżurnego ratownika. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 603 100 100.

Wojciech Kot, szef WOPR-u w Mikołajkach przypomina o czym powinien pamiętać każdy żeglarz amator: Nadciągające czarne chmury sygnalizują, że będzie się działo coś niedobrego, wtedy powinien jak najszybciej zrzucić żagle i udać się do brzegu.

W krytycznych sytuacjach rannych do brzegu dowiezie wodna karetka. Od niedawna profesjonalnie wyposażona łódź pływa po mazurskich jeziorach.

05:30

Artykuł pochodzi z kategorii: Fakty

-