2 mln zł domaga się od władz Poznania Wyższa Szkoła Sztuki Stosowanej. Chodzi o 18 gobelinów przekazanych w prezencie klasztorowi na Jasnej Górze w 1991 roku. Spór pomiędzy uczelnią a miastem toczy się już ponad 10 lat. Jego rozstrzygnięciem ostatecznie zajmie się sąd - szkoła właśnie złożyła pozew w tej sprawie.

Prof. Urszula Plewka-Schmidt, rektor uczelni, twierdzi, że gobeliny zostały wykonane na zamówienie ówczesnego prezydenta Poznania, Wojciecha Szczęsnego-Kaczmarka. Nie ma jednak umowy pomiędzy szkołą a miastem, były prezydent zaprzecza, jakoby zamawiał tkaniny.

W tamtych czasach nikomu nie przyszło nawet do głowy, że jeżeli prezydent miasta czy ktoś z władz coś zamawia, to może to nie dojść do skutku i że ktoś będzie następnego dnia biegł do pana prezydenta i prosił o umowę na piśmie - tłumaczy rektor uczelni.

Władze Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu po nieudanych próbach polubownego rozwiązania sporu zdecydowały się skierować sprawę do sądu. Obecne władze miasta twierdzą, że bez pisemnej umowy nie są w stanie niczego zrobić.

Foto: Dariusz Goliński, RMF Poznań

23:35