Poszukiwania Madzi: Są nowi świadkowie, ale przełomu brak

Czwartek, 2 lutego 2012 (16:16)

Kilku nowych świadków przesłuchali w ostatnich dniach policjanci zajmujący się sprawą zaginięcia półrocznej Magdy z Sosnowca. Niestety, żaden ze świadków nie przekazał przełomowych informacji. "To raczej drobne kroczki, a nie kroki siedmiomilowe" - przyznaje rzecznik śląskiej policji podinspektor Andrzej Gąska.

Policjanci nie zdradzają, czy nowi świadkowie to osoby związane z rodziną czy też postronni obserwatorzy wydarzeń, związanych ze zniknięciem dziewczynki. Podinspektor Andrzej Gąska potwierdził, że łącznie status świadka w postępowaniu ma około 20 osób.

Policyjni specjaliści od kilku dni pracują nad stworzeniem tzw. portretu psychologicznego domniemanego sprawcy uprowadzenia dziecka. Wciąż jednak brak istotnych szczegółów. Psycholodzy uważają, że porywacz może mieć od 20 do 30 lat. Niewykluczone, że uprowadził dziecko pod wpływem własnych dramatycznych przeżyć. Mężczyzna mógł znać rodzinę.

Policja: Są nowi świadkowie

Jest wynik badań DNA ojca zaginionej Madzi

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Krzysztof Rutkowski, prowadzący - w porozumieniu z rodziną dziecka - poszukiwania Magdy, pokazał kocyk - identyczny jak ten, w który zawinięta była dziewczynka w chwili zaginięcia. Na różowym kocu jest miś, obok którego stoi koszyk m.in. z zajączkiem.

Ma to pomóc w znalezieniu świadków uprowadzenia małej Magdy. Być może zgłosi się ktoś, kto widział osobę z zawiniątkiem, w takim właśnie kolorze. Do tej pory nie udało się dotrzeć do bezpośrednich świadków, którzy widzieliby, jak mama Magdy straciła przytomność, a ktoś wyjął dziecko z wózka.

Rutkowski potwierdził także, że wykonane testy DNA jednoznacznie wskazują, że Bartłomiej Waśniewski jest biologicznym ojcem sześciomiesięcznej Madzi, a nie jak spekulowano np. na forach internetowych - ktoś inny. Ojciec dziewczynki został zbadany wariografem. Wynik był pozytywny. Wykluczono też przynależność rodziców do sekty.

Detektyw poinformował również, że poszukiwania Magdy trwają nie tylko w woj. śląskim, ale także w Niemczech. Biuro stara się, aby zdjęcia dziewczynki pokazano w zagranicznych telewizjach - w odpowiedniku polskiego programu 997.

Rutkowski: Testy DNA jednoznacznie wskazują, że Bartłomiej Waśniewski jest biologicznym ojcem Madzi

Nagroda za pomoc w znalezieniu dziecka to ponad 160 tys. złotych

Za informacje pomocne w odnalezieniu dziewczynki czeka już ponad 160 tys. złotych. Krótko po zdarzeniu policja wyznaczyła 5 tys. zł nagrody, którą potem podwoił sosnowiecki samorząd.

Kilka dni temu rodzice dziewczynki zaapelowali o oddanie im dziecka. W zamian za to gotowi są zagwarantować porywaczowi bezkarność i anonimowość.

Madzia zaginęła tydzień temu

Magda zaginęła we wtorek wieczorem w Sosnowcu. Jej matka - być może w wyniku uderzenia - straciła przytomność, a gdy się ocknęła, dziewczynki nie było w wózku. Rozpoczęto poszukiwania. Podczas przesłuchań matka Madzi opowiedziała policjantom, że miała wrażenie, iż szedł za nią jakiś wysoki mężczyzna; podała jego pobieżny rysopis. Policjantom nie udało się jednak zebrać wystarczających danych o cechach mężczyzny pozwalających na zidentyfikowanie tej osoby jako świadka zdarzenia lub sprawcy.

Ważny każdy sygnał, policja prosi o kontakt

Ktokolwiek posiada informacje w sprawie zaginięcia Magdy proszony jest o kontakt pod numerem telefonu 32 296 12 55 lub z najbliższą jednostką policji - tel. 997.

Artykuł pochodzi z kategorii: Fakty

RMF FM/PAP