”Pamięć i tożsamość” już we włoskich księgarniach, ale wokół dzieła nadal toczą się dyskusje. W zagranicznej prasie pojawiają się nawet komentarze, że papież w swojej książce porównuje aborcję do holokaustu.

Jest to nieporozumienie, wynikające z przesadnej interpretacji. Papież pisze o niemieckim parlamencie, który na przywódcę wybrał Hitlera. W innym miejscu namawia do refleksji nad złymi decyzjami podejmowanymi przed współczesne parlamenty.

Książka jest wynikiem rozmów Jana Pawła II z dwoma polskimi filozofami – księdzem Józefem Tischnerem i profesorem Krzysztofem Michalskim. Tematem rozważań jest historia i losy człowieka. Do polskich księgarń książka trafi za kilka dni.

Dziś także miała w Watykanie miejsce nietypowa audiencja generalna. Papieskie wystąpienie z okna biblioteki odwołano z powodu szalejącej nad Rzymem wichury. Pielgrzymi zgromadzeni w Auli Pawła VI papieża mogli zobaczyć na telebimie dzięki bezpośredniemu łączeniu z jego apartamentem. Jan Paweł II wygłosił pozdrowienie głosem jeszcze dość słabym; jego współpracownicy tłumaczą, że nie powrócił jeszcze do formy sprzed pobytu w szpitalu.