Nowe sale w OSP Bogdanówka. Wielki finał akcji Lepsze Jutro z RMF FM!

Piątek, 28 września 2018 (08:46)
Aktualizacja: Piątek, 28 września 2018 (16:39)

Na ten dzień z niecierpliwością czekali nie tylko strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w małopolskiej Bogdanówce, ale przede wszystkim dzieci i młodzież z całej okolicy. W niewielkiej miejscowości niedaleko Tokarni w Małopolsce oddaliśmy dziś w ramach naszej akcji charytatywnej trzy pięknie wyremontowane i w pełni wyposażone sale szkoleniowo-edukacyjne. To finał Lepszego Jutra z RMF FM!

Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogdanówce stoi przy głównej drodze, w centrum wioski, niedaleko szkoły podstawowej. To jednopiętrowy budynek z poddaszem.

W Bogdanówce, niezwykle urokliwej miejscowości w Małopolsce, położonej w dolinie potoku, z przepięknym widokiem na Beskid Makowski, mieszka niewiele ponad 620 osób, a w każdej niemal rodzinie jest chociaż jeden strażak.

Remiza wydaje się więc naturalnym miejscem spotkań dla tamtejszych mieszkańców. Problem w tym, że do tej pory nie było tam takich  pomieszczeń.

Zdjęcie

Młodzi strażacy gotowi do akcji!
/RMF FM

Długo czekali, więc radość ogromna

Uroczysty finał akcji zaplanowano na godz. 12:00. Pojawili się nie tylko strażacy ochotnicy, młodzicy, ale niemal wszyscy uczniowie pobliskiej szkoły.

Dokładnie w południe pan Piotr Żyła, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogdanówce, uroczyście przeciął wstęgę i zaprosił przybyłych gości do oglądania wyremontowanych sal szkoleniowo-edukacyjnych. Zachwytom dzieci nie było końca!

Zdjęcie

Sala zabaw w OSP w Bogdanówce
/RMF FM

Wow. Tutaj to ja mogę odrabiać zadania - mówił z uśmiechem 12-latek. Ja rezerwuję to miejsce - wtórował mu o rok starszy kolega. Ale pięknie i kolorowo. Patrz, są nowe gry, kredki, kolorowanki - entuzjastycznie zawołała jedna z dziewczynek.   

Potem był wspólny piknik: tort, ciasta, wata cukrowa, popcorn, żółte balony! Nie zabrakło domowej roboty wędlin, sałatek i wiejskiego chleba.

Nowe sale w OSP Bogdanówka. Wielki finał akcji Lepsze Jutro z RMF FM! /RMF FM


Młodzi strażacy przygotowali dla dzieciaków pokazy strażackie - polewanie wodą, przejażdżki wozem, oglądanie sprzętu gaśniczego, uruchamianie syren. Uśmiech nie schodził młodzieży z twarzy.


Nowe sale - miejsce spotkań i szkoleń

Zmiany są imponujące. Już nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć, jak wygląda poddasze! - mówiły nam o poranku rozemocjonowani uczniowie pobliskiej szkoły. Gdy dorosnę też zostanę strażakiem - podkreślali młodzi ludzie.

Na poddaszu powstała przestronna sala szkoleniowa, z wygodnymi krzesłami i stolikami. Wybraliśmy je wspólnie z naszym partnerem akcji NOWA SZKOŁĄ. Meble są nowoczesne, kolorowe, przystosowane do nauki dla dzieci w każdym wieku. 

Posłuchaj, co najbardziej w nowej remizie podobało się mieszkańcom Bogdanówki

"Tu jeszcze nigdy nie było tak kolorowo"

Na ścianach zawisły plakaty edukacyjne, m.in. pokazujące, jak udzielać pierwszej pomocy czy opisujące zasady bezpieczeństwa. Na szafkach stanął szkielet człowieka, model kręgosłupa oraz tułów męski z wyjmowanymi organami wewnętrznymi i fantom reanimacyjny do nauki sztucznego oddychania. Strażacy otrzymali od nas także rzutnik, który z pewnością przyda się podczas prowadzonych w przyszłości szkoleń.


W pomieszczeniu obok powstał pokój do zabawy lub wypoczynku  z dwoma wygodnymi sofami, stolikami i krzesełkami. Na ścianach zawisły mapy i telewizor. Tutaj dzieci i młodzież będą mogły razem spędzać czas, oglądać wspólnie bajki, filmy, ale i programy edukacyjne.

W trzecim z wyremontowanych pomieszczeń znajdzie się sala korepetycyjna. Miejscowi nauczyciele zaproponowali, że poświęcą swój wolny czas dzieciakom, które potrzebują pomocy w lekcjach. W pokoju stanęły stoliki i szafki na materiały edukacyjne. Jest także miejsce, gdzie młodzi ludzie będą mogli w spokoju przeczytać lekturę czy przygotować się do zajęć.


W korytarzu znalazło się za to miejsce na stół bilardowy, z pewnością będą niego korzystać nie tylko młodziki szkolące się na strażaków jak i dzieciaki w przewie między korepetycjami. Zobaczcie, jak kolorowe są nowe sale szkoleniowo-edukacyjne w OSP w Bogdanówce:

Marzyli o remoncie, ale brakowało pieniędzy

Naczelnik OSP chciał wyremontować poddasze remizy w małopolskiej Bogdanówce, bo od dawna stało niewykorzystane. Niestety, na zaadaptowanie ostatniej kondygnacji budynku nie było pieniędzy.

Zaprzyjaźniony ze strażakami pan Piotr wysłał zgłoszenie za pomocą naszego formularza... i dzięki temu dziś uroczyście oddajemy do użytku wyremontowany, w pełni wyposażone trzy pomieszczenia wraz z użytkowym korytarzem.

Remont poddasza ruszył w lipcu. W prace zaangażowali się nie tylko strażacy, ale także miejscowa młodzież i wielu mieszkańców wioski. Od kilku tygodni spotykamy się wieczorami, pracujemy. Przychodzą młodzi - pomagają, sprzątają, wynoszą bele, deski. Wszyscy chcą poświecić swój czas, by powstało wspólne miejsce spotkań, by mógł tu przyjść każdy, kto będzie chciał - opowiadał nam Piotr Żyła, naszelnik OSP w Bogdanówce.

Lepsze jutro w Bogdanówce /Józef Polewka, RMF FM


Chcesz komuś pomóc? Prześlij nam zgłoszenie!

Projekt Lepsze Jutro w Bogdanówce. Remontujemy świetlicę w OSP

Duża sala szkoleniowa, pokój zabaw i miejsce do nauki. W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Bogdanówce w ramach projektu Lepsze Jutro z RMF FM remontujemy poddasze, gdzie już we wrześniu ruszą zajęcia nie tylko dla miejscowych strażaków, ale także dla dzieci i młodzieży z okolicy. Lepsze Jutro... czytaj więcej

Lepsze Jutro z RMF FM to nasza cykliczna akcja charytatywna.

W ubiegłym roku  placówki dostały od nas w pełni wyposażone, supernowoczesne pracownie przedmiotowe! Pomogliśmy także wybudować i wyposażyć warsztat stolarski dla pana Zbigniewa i jego syna - Kamila. Dwa lata temu w czterech miejscach w Polsce powstały place zabaw, strefy edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia.

A wszystko zaczęło się zaś trzy lata temu w Szydłowcu.

Nasza charytatywna akcja trwa: stale czekamy na zgłoszenia od Was ws. osób bądź instytucji, które Waszym zdaniem zasługują na pomoc! 

Artykuł pochodzi z kategorii: Raport: Lepsze Jutro 2018

Monika Kamińska

Blanka Baranowska

Blanka Baranowska