Radosław Kawęcki, czasem 1.56,07, zdobył srebrny medal pływackich mistrzostw Europy w Glasgow. Zwyciężył Rosjanin Jewgienij Ryłow - 1.53,36, a trzeci był Włoch Matteo Restivo - 1.56,29.

Radosław Kawęcki /Bartłomiej Zborowski /PAP

Blisko 27-letni Kawęcki złote medale w tej konkurencji zdobywał na trzech poprzednich mistrzostwach Starego Kontynentu. Pięć lat młodszy Ryłow był jednak poza zasięgiem. 1.53,36 to od środy nowy rekord Europy.

To drugi medal dla Polski w tej imprezie. Wcześniej brązowy zdobyła męska sztafeta 4x100 stylem dowolnym. Szanse na kolejne będą w czwartek, ostatnim dniu mistrzostw, bo do finałów awansowało troje Polaków.

Najlepiej spisał się Konrad Czerniak, który na 100 m stylem motylkowym osiągnął trzeci rezultat - 51,74. 29-letni puławianin dwa lata temu w tej konkurencji zdobył srebrny medal. W jego ślady nie poszedł Jan Świtkowski, który odpadł z 15. wynikiem - 53,23.

Z piątym wynikiem do finału 50 m kraulem awansował Paweł Juraszek (21,67), a z siódmym do decydującego wyścigu na 50 m stylem motylkowym dostała się Anna Dowgiert (26,14)

W środę w finale wystąpiła jeszcze sztafeta mieszana 4x100 m kraulem. Jan Świtkowski, Kacper Majchrzak, Alicja Tchórz i Katarzyna Wasick z czasem 3.29,62 zajęli siódme miejsce. Triumfowali Francuzi - 3.22,07, przed Holendrami - 3.23,97 i Rosjanami - 3.24,50.

Swój trzeci złoty medal w Glasgow zdobyła Sarah Sjoestroem. Szwedka po triumfach na 100 m stylem motylkowym i 50 m stylem dowolnym, tym razem najlepsza była na 100 m kraulem.

W środę dublety skompletowali natomiast Brytyjczyk Adam Peaty (50 i 100 m st. klasycznym) oraz Ukrainiec Mychajło Romanczuk (400 i 800 m kraulem).