Marszałkowie Sejmu i Senatu wybrani. Morawiecki składa dymisję rządu [PODSUMOWANIE DNIA]

Wtorek, 12 listopada 2019 (20:39)

Poznaliśmy nazwiska marszałków Sejmu i Senatu. Elżbieta Witek z PiS-u została wybrana na marszałka Sejmu IX kadencji, natomiast Tomasz Grodzki z KO został marszałkiem Senatu X kadencji. Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu wybrani zostali również wicemarszałkowie Sejmu. Także we wtorek Mateusz Morawiecki złożył dymisję rządu poprzedniej kadencji. W związku z Marszem Niepodległości w Warszawie zatrzymanych zostało 18 osób. 15 z nich nie zdążyło nawet dotrzeć do stolicy. Kolejne problemy Romana Polańskiego - po tym jak Valentine Monnier oskarżyła go o gwałt, reżyser może zostać usunięty z Gildii Francuskich Artystów. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek? O najważniejszych wydarzeniach dowiesz się ze specjalnego Podsumowania Dnia RMF FM.


Tomasz Grodzki z KO wybrany na marszałka Senatu

Senator Koalicji Obywatelskiej Tomasz Grodzki został wybrany marszałkiem Senatu X kadencji. Za kandydaturą Grodzkiego zagłosowało 51 senatorów.

Zaskoczenia nie było. Elżbieta Witek wybrana na marszałka Sejmu

Elżbieta Witek została wybrana na marszałka Sejmu IX kadencji. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości była jedyną zgłoszoną kandydatką na drugą osobę w państwie.

Zaskoczenia nie było. Elżbieta Witek wybrana na marszałka Sejmu

Elżbieta Witek została wybrana na marszałka Sejmu IX kadencji. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości była jedyną zgłoszoną kandydatką na drugą osobę w państwie. czytaj więcej

Wybrano wicemarszałków Sejmu. W prezydium m.in. Terlecki i Czarzasty

Posłowie Sejmu IX kadencji wybrali wicemarszałków izby niższej. Zostali nimi Ryszard Terlecki, Małgorzata Gosiewska, Włodzimierz Czarzasty, Małgorzata Kidawa-Błońska i Piotr Zgorzelski. Bez swojego przedstawiciela w Prezydium Sejmu będzie koło Konfederacji.

Morawiecki złożył dymisję rządu i podsumował kadencję: Odnieśliśmy wiele sukcesów

"Odnieśliśmy wiele sukcesów, także w tych dziedzinach, w których reformy z natury rzeczy muszą dotyczyć wielu kadencji" - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki podsumowując poprzednią kadencję swego rządu. Premier Morawiecki złożył na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dymisję rządu.

Morawiecki złożył dymisję rządu i podsumował kadencję: Odnieśliśmy wiele sukcesów

"Odnieśliśmy wiele sukcesów, także w tych dziedzinach, w których reformy z natury rzeczy muszą dotyczyć wielu kadencji" - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki podsumowując poprzednią kadencję swego rządu. Premier Morawiecki złożył na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji... czytaj więcejBarbara Borys-Damięcka zaprosiła Olgę Tokarczuk na posiedzenie. Noblistka wysłała jej SMS-a

Marszałek senior Barbara Borys-Damięcka z Koalicji Obywatelskiej podczas inauguracyjnego posiedzenia Senatu X kadencji poinformowała, że zaprosiła na nie noblistkę Olgę Tokarczuk. Ta jednak - jak dodała - nie mogła się pojawić ze względu na swoje zobowiązania.

Barbara Borys-Damięcka zaprosiła Olgę Tokarczuk na posiedzenie. Noblistka wysłała jej SMS-a

Marszałek senior Barbara Borys-Damięcka z Koalicji Obywatelskiej podczas inauguracyjnego posiedzenia Senatu X kadencji poinformowała, że zaprosiła na nie noblistkę Olgę Tokarczuk. Ta jednak - jak dodała - nie mogła się pojawić ze względu na swoje zobowiązania. czytaj więcejHuta ArcelorMittal Poland tymczasowo wstrzymuje pracę części surowcowej

ArcelorMittal Poland ogłosił we wtorek, że od 23 listopada tymczasowo wstrzyma pracę części surowcowej w krakowskiej hucie, czyli wielkiego pieca i stalowni. Jak zapowiedział prezes spółki Geert Verbeeck, zamknięcie potrwa "przynajmniej kilka miesięcy". To będzie koniec kombinatu w Krakowie Nowej Hucie - mówią związkowcy. Dla nas taka informacja oznacza koniec firmy - mówi w rozmowie z RMF FM Józef Kawula, wiceprzewodniczący NSZZ Pracowników w krakowskiej hucie.

18 zatrzymanych w związku z Marszem Niepodległości w Warszawie

18 osób zatrzymanych w związku z Marszem Niepodległości - w tym 15 mężczyzn, którzy mieli przy sobie toporki, maczety, pałki i noże. Oni trafili w ręce policji zanim dotarli do Warszawy. Wieczorem i w nocy byli przesłuchiwani.

Separatyści blokują autostradę na północy Hiszpanii. Utknęli tam kierowcy z Polski

Zwolennicy odłączenia Katalonii od Hiszpanii zablokowali w poniedziałek przed południem autostradę AP7 łączącą północno-wschodnią część tego kraju z Francją. Blokada zatrzymała w pobliżu granicy ponad 1000 samochodów, w tym wiele w Polski. Kierowcy opowiadają nam, że samochody osobowe zostały przepuszczone, natomiast wszystkie ciężarówki zostały skierowane przez policję na parkingi przy różnych zakładach pracy znajdujących się wzdłuż trasy. Zakazano im się ruszania stamtąd do momentu aż przejście graniczne zostanie odblokowane.

J'Accuse…! Roman Polański, jego nowy film i nowe oskarżenia

Gildia Francuskich Artystów może wykluczyć Romana Polańskiego ze swoich szeregów. Chodzi o oskarżenia wobec reżysera wysuwane przez Valentine Monnier. Francuzka oskarża Polańskiego o gwałt w 1975 roku w Szwajcarii. Oskarżenia pojawiają się w czasie, gdy we Francji premierę ma najnowszy film 86-letniego reżysera "Oficer i szpieg". Aktorzy grający w tym filmie odwołują wywiady. Wśród nich także żona reżysera Emmanuelle Seigner.

Evo Morales przyleciał do Meksyku. Dziękował za "uratowanie mu życia"

Były prezydent Boliwii Evo Morales przyleciał do Meksyku, gdzie otrzymał azyl polityczny. Szef MSZ tego kraju Marcelo Ebrard powiedział, że musiał negocjować z rządami kilku państw Ameryki Łacińskiej, by zapewnić Moralesowi bezpieczną podróż.

Artykuł pochodzi z kategorii: Fakty

Malwina Zaborowska

Adam Zygiel

Arkadiusz Grochot

Justyna Lasota-Krawczyk