Mamy kolejny medal na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy! Krystian Zalewski zdobył srebro w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Po raz ostatni na podium tej imprezy Polak stał 32 lata temu - był nim Bogusław Mamiński.

Zalewski był wymieniany w gronie kandydatów do medalu i nie zawiódł. Biegł długo swoim tempem i popisał się długim finiszem. Na ostatniej prostej wyprzedził go wprawdzie jeszcze jeden z Francuzów, ale i tak miejsce na podium jest największym sukcesem 25-letniego lekkoatlety. Na mecie miał czas 8.27,11. Przed nim był Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad - 8.25,30, który pokazał swoją siłę na ostatnim okrążeniu. Na 80 metrów przed metą zdjął koszulkę i pomachał nią do publiczności. Później został ukarany żółtą kartką za niesportowe zachowanie, a ostatecznie go zdyskwalifikowano. W tej sytuacji złoto zdobył jego rodak Yoann Kowal, a srebrny medal otrzymał Zalewski.

Przed dwoma laty Zalewski w Helsinkach był siódmy. Medal miał w kategorii młodzieżowej. W 2009 roku w mistrzostwach Europy do lat 23 był trzeci.

To był trzeci medal biało-czerwonej ekipy wywalczony w Zurychu. Wcześniej - także brązowe - zdobyli dyskobol Robert Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki) i kulomiot Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa). Polska w dorobku ma 132. krążki tej imprezy - 39 złotych, 37 srebrnych i 56 brązowych.