Kraków walczy z przeładowanymi ciężarówkami niszczącymi drogi

Wtorek, 10 maja 2016 (13:17)

Ruszył pierwszy w stolicy Małopolski punkt do ważenia ciężarówek. Specjalny pas, gdzie można zainstalować przenośną wagę, utworzono na fragmencie ul. Księcia Józefa. To skuteczne narzędzie do walki z przeładowanymi ciężarówkami niszczącymi miejskie ulice. Pieniądze z mandatów mają trafiać do kasy Krakowa.

Na ul. Księcia Józefa w Krakowie, w rejonie Przegorzał, wygospodarowano miejsce, gdzie będą prowadzone pomiary ciężarówek. Z ogólnego ruchu wyłączono tam część jezdni o długości kilkudziesięciu metrów. Na środku znajduje się wnęka, w którą wkładana jest płaska, mobilna waga. Wystarczy, że pojazd najedzie na urządzenie kołami, a natychmiast wyświetli się jego ciężar.

Krakowski punkt do ważenia ciężarówek /RMF FM

Do tej pory - jak zauważa "Dziennik Polski" - właściciele przeładowanych pojazdów, jeżdżąc po Krakowie, czuli się niemal bezkarni. Najbliższy tego typu punkt pomiaru znajdował się bowiem w Rudawie oddalonej od Krakowa o około 30 km. Dlatego też inspektorzy z ITD sporadycznie kierowali tam ciężarówki.

Miasto na przygotowanie specjalnego pasa do ważenia ciężarówek wydało około 200 tys. złotych.

Pracownicy ITD przyznają, że zdecydowanie ułatwi im to kontrole. Pieniądze z wystawionych mandatów mają trafić do budżetu miasta, a następnie np. na remonty ulic.

Dodajmy, że taki mandat dla właściciela firmy transportowej może sięgać nawet 15 tys. złotych.

Kolejne stanowisko do kontrolowania masy pojazdów być może powstanie w Nowej Hucie. W Małopolsce działa obecnie kilka punktów ważenia ciężarówek, każdego dnia przeprowadzanych jest ok. 40-50 kontroli.

(MKam)

RMF FM/ Dziennik Polski

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Fakty