Rola rodziny i ochrona dzieci, podniesienie standardów życia Polaków oraz rozsądna polityka klimatyczna – były głównymi tematami poruszanymi przez Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach.

Na konwencji regionalnej PiS w Katowicach lider partii nawiązywał do ubiegłotygodniowej konwencji w Jasionce, kiedy mówił m.in. o roli rodziny i ochronie dzieci, w kontekście podpisanej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego deklaracji LGBT+.

Siedem dni temu dziękowałem za szczerość, dzisiaj muszę znów podziękować za szczerość panu wiceprezydentowi Warszawy (Pawłowi Rabiejowi - przyp. red.), który po prostu postawił sprawę jasno: nie chodzi o żadną tolerancję, chodzi o afirmację. O afirmację związków jednopłciowych, o małżeństwa tych związków, chodzi o to żeby miały prawo do tego, aby adoptować dzieci - mówił Kaczyński i podkreślił - My chcemy jasno powiedzieć: tu mówimy nie, a już w szczególności jeżeli chodzi o dzieci. Wara od naszych dzieci" - podkreślił Kaczyński.

Przypomnijmy, że Rabiej w niedawnym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" mówił: Najpierw przyzwyczajmy ludzi, że związki partnerskie to nie jest samo zło, że nie niszczą tkanki społecznej i polskiej rodziny. Potem łatwiej będzie o kolejne kroki, o równość małżeńską z adopcją .Później we wpisie na Twitterze Rabiej podkreślił, że wyrażone w wywiadzie opinie mają charakter wyłącznie prywatny. Dodał, że jest w temacie adopcji bardzo, bardzo sceptyczny.

Europejski poziom życia dla Polaków


Prezes Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także w Katowicach do przynależności do Unii Europejskiej. Naszym planem, naszym programem jest to, by w sercu Europy uzyskać europejski poziom życia dla Polaków, to jest nasza europejskość. Składają się na to m.in. płace i wysokość świadczeń społecznych - mówił Kaczyński.

Zaznaczył, że na ten poziom życia przede wszystkim składają się płace i wysokość świadczeń społecznych. Jak mówił, PiS przeprowadził pierwszy etap potrzebnych zmian w finansów, ale i w sferze społecznej. Prezes PiS zaznaczył, że "500 plus to symbol, emerytury to symbol".

Odniósł się także do mieszkańców Śląska. Elementem śląskiej mentalności jest zdrowy rozsądek i rozwaga; chcemy te przymioty w naszej polityce zachowywać - powiedział prezes PiS.

Unia Europejska - jedyna alternatywa

Dla Polski nie ma innej alternatywy niż członkostwo w Unii Europejskiej. UE jest wyborem ogromnej większości Polaków. (...) Ponadto nie można zniszczyć tego, co daje Polsce niezależność energetyczną -- podkreślił Kaczyński i dodał - Wiemy w jakim miejscu jest Polska, w jakim miejscu Europy, w jakim miejscu świata. I wiemy, że wiele z tego wynika, wiemy, że z tego wynika konieczność członkostwa w Unii Europejskiej. To jest wybór ogromnej większości Polaków; oni tego chcą. Powiedzmy sobie jasno - nie ma innej alternatywy.

Prezes PiS powiedział, że "stawką wyborów jest przyszłość naszego narodu. Z jednej strony jest ten projekt, który pokrótce omawiałem, a z drugiej strony jest koncepcja ideologiczna, która będzie niszczyła same fundamenty polskości, polskiej kultury. Będzie powrót do tego co było.(...) Musimy Polskę od tego obronić i obronimy - oświadczył.

Kaczyński zapewnił też, że PiS będzie zabiegał o polskie interesy w UE. Trzeba zabiegać o polskie interesy. Tak, my będziemy w stanie o te interesy zabiegać. Jestem przekonany, że będziemy w dużej grupie, w jednej grupie, a nie w trzech, czy w zgoła czterech, jak ci którzy wybierają się do Parlamentu Europejskiego z tzw. Koalicji Europejskiej. Z tego choćby względu warto na nas głosować.

Polityka klimatyczna

Lider PiS odniósł się także do kwestii polityki klimatycznej - Niektórzy krzyczą: "dekarbonizować" i po prostu do tego wszystko ma się sprowadzić. My właśnie rozsądnie, z rozwagą, mówimy, że nie możemy uniknąć skutków tej polityki, bo jest rzeczywiście w Polsce, w świecie, sprawa klimatu, ale jednocześnie nie możemy też zniszczyć tego, co nam daje niezależność energetyczną, co jest także podstawą życia bardzo wielu rodzin, co jest fundamentem Śląska - mówił Kaczyński.

Opracowanie: