Jakub A. aresztowany. Zatrzymanie Platiniego. Spór o budowę Muzeum Westerplatte [PODSUMOWANIE DNIA]

Wtorek, 18 czerwca 2019 (20:40)

Trzymiesięczny areszt dla 22-latka podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin to jedna z głównych informacji dnia. Ważnym tematem we wtorek był też spór na linii rząd-prezydent Gdańska o Muzeum Westerplatte. Dzień przyniósł również ustalenia korespondentki RMF FM - wynika z nich, że była premier Beata Szydło nie jest kandydatką frakcji EKR, do której należy PiS, na wiceszefową Parlamentu Europejskiego. Zaskakującym wydarzeniem było zatrzymanie byłego szefa UEFA. Co jeszcze się działo? Oto przegląd głównych informacji wtorku.

Zabójstwo 10-letniej Kristiny: Jest areszt dla 22-letniego Jakuba A.

Jest decyzja o tymczasowym trzymiesięcznym areszcie dla 22-latka podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin na Dolnym Śląsku. Taką decyzję podjął Sąd Rejonowy w Świdnicy. Śledczy skierują teraz podejrzanego na badania psychiatryczne. Mężczyźnie grozi dożywocie.

Zabójstwo 10-letniej Kristiny: Jest areszt dla 22-letniego Jakuba A.

Jest decyzja o tymczasowym trzymiesięcznym areszcie dla 22-latka podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin na Dolnym Śląsku. Taką decyzję podjął Sąd Rejonowy w Świdnicy. Śledczy skierują teraz podejrzanego na badania psychiatryczne. Mężczyźnie grozi dożywocie. czytaj więcej

Spór na linii rząd-prezydent Gdańska o Muzeum Westerplatte

"Ostatni raz państwo nacjonalizowało zbiory muzealne w czasach stalinowskich. Dacie nam odszkodowanie? Jak chcecie wycenić polską krew na Westerplatte?" - tak emocjonalnie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz atakowała w Sejmie projekt posłów PiS o budowie Muzeum Westerplatte. Sejmowa komisja zaczęła prace nad specustawą, która przekaże wszystkie grunty państwu i ma przyspieszyć budowę muzeum przez rząd.

Michel Platini aresztowany. Chodzi o przyznanie mundialu Katarowi

Michel Platini były szef UEFA został zatrzymany i umieszczony w areszcie tymczasowym. Chodzi o śledztwo w sprawie korupcji, dzięki której Katar miał uzyskać prawo do organizacji mistrzostw świata w 2022 roku.

Michel Platini aresztowany. Chodzi o przyznanie mundialu Katarowi

Michel Platini były szef UEFA został zatrzymany i umieszczony w areszcie tymczasowym. Chodzi o śledztwo w sprawie korupcji, dzięki której Katar miał uzyskać prawo do organizacji mistrzostw świata w 2022 roku. czytaj więcej

TSUE: Winieta za użytkowanie dróg w Niemczech sprzeczna z prawem Unii

Winieta za użytkowanie dróg w Niemczech przez samochody osobowe jest sprzeczna z prawem Unii - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Decyzja ta będzie miała znaczenie m.in. dla milionów polskich kierowców, przejeżdżających przez Niemcy.

TSUE: Winieta za użytkowanie dróg w Niemczech sprzeczna z prawem Unii

Winieta za użytkowanie dróg w Niemczech przez samochody osobowe jest sprzeczna z prawem Unii - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. Decyzja ta będzie miała znaczenie m.in. dla milionów polskich kierowców, przejeżdżających przez Niemcy. czytaj więcej

Beata Szydło nie będzie kandydatką EKR na wiceszefową PE. PiS podzieli się władzą w frakcji

Była premier Beata Szydło nie jest kandydatką frakcji EKR, do której należy PiS, na wiceszefową Parlamentu Europejskiego - dowiedziała się nieoficjalnie dziennikarka RMF FM. Według źródeł Katarzyny Szymańskiej - Borginon ponownie kandydować będzie europoseł Zdzisław Krasnodębski.

Beata Szydło nie będzie kandydatką EKR na wiceszefową PE. PiS podzieli się władzą w frakcji

Była premier Beata Szydło nie jest kandydatką frakcji EKR, do której należy PiS, na wiceszefową Parlamentu Europejskiego – dowiedziała się nieoficjalnie dziennikarka RMF FM. Według źródeł Katarzyny Szymańskiej – Borginon ponownie kandydować będzie europoseł Zdzisław Krasnodębski. czytaj więcej

Francuzi nielegalnie nurkowali w rejonie wraku statku Wilhelm Gustloff. Resort chce wyjaśnień

Resort gospodarki morskiej będzie chciał wyjaśnień od ambasady Francji w sprawie nielegalnego nurkowania francuskich żołnierzy w rejonie wraku statku Wilhelm Gustloff - dowiedział się reporter RMF FM Kuba Kaługa. 5 czerwca nurkujących tam Francuzów wypatrzył samolot patrolowy Urzędu Morskiego w Gdyni. Instytucja nie wydawała francuskiej armii zgody na zejścia do objętego całkowitym zakazem nurkowania wraku.

Potężne trzęsienie ziemi w Japonii. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 nawiedziło we wtorek Japonię. Epicentrum znajdowało się na morzu, w pobliżu wybrzeży prefektury Yamagata na wyspie Honsiu. Wydano ostrzeżenie przed falą tsunami, ale agencja meteorologiczna podkreśla, ze zagrożenie nie jest wielkie.

Eksperci zakładają, że fala, która dojdzie do Japonii może mieć metr wysokości. 

Mieli nawoływać do zabicia księcia Harry’ego. Polacy skazani za terroryzm

19-letni Polak Michał Sz. i mający polskie korzenie 18-letni Oskar D.-K. zostali skazani we wtorek na kary więzienia na mocy przepisów o zwalczaniu terroryzmu za zachęcanie do zamordowania księcia Harry'ego za "zdradę rasy" przez małżeństwo z Meghan Markle.

Sz. został skazany na cztery lata i trzy miesiące więzienia dla młodocianych przestępców, a urodzony w Wielkiej Brytanii D.-K. na 18 miesięcy uczestnictwa w programie zakładającym krótkotrwałe pozbawienie wolności, a następnie ograniczenie wolności i resocjalizację pod ścisłą kontrolą specjalistów z zakładu poprawczego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Fakty

Joanna Potocka

Magdalena Partyła

Malwina Zaborowska

Adam Zygiel

Arkadiusz Grochot

Sara Bounaoui

RMF24