Do wypadku autokaru przewożącego dzieci doszło na krajowej "jedynce" w Romanowie k. Częstochowy w województwie śląskim. Poszkodowanych jest blisko 50 osób, po najciężej rannych wysłano dwa śmigłowce LPR. Jak ustaliliśmy, autokarem jechali uczniowie z Piekar Śląskich. Wracali z zielonej szkoły. Na miejscu wypadku zjawił się prokurator. Policjanci pod jego nadzorem sprawdzają i zbierają wszystkie ślady związane ze zdarzeniem.

Autokarem jechało 44 dzieci w wieku od 9 do 14 lat ze szkoły podstawowej nr 9 w Piekarach Śląskich i ich opiekunowie. Wracali do domów z zielonej szkoły w Łebie. W Romanowie k. Częstochowy autobus przewrócił się i wpadł do rowu. Przyczyny wypadku nie są na razie znane.

Będziemy ustalać, czy zostały zachowane wszystkie przepisy dotyczące prawidłowego transportu i czasu pracy kierowcy - mówi Joanną Lazar z policji w Częstochowie. Wszystkie okoliczności są brane pod uwagę. Przede wszystkim będziemy ustalać, co stało się, że kierowca wykonał nagły manewr i zjechał do rowu, przewracając pojazd. W konsekwencji doszło do poważnych obrażeń wielu osób - dodaje. 

Jak ustaliliśmy, poszkodowanych zostało 48 osób. Pięć z nich jest w stanie ciężkim.

Na szczęście mówimy już o opanowanej sytuacji. Te dzieci doznały powierzchownych obrażeń. Jeden ze śmigłowców transportował kierowcę autokaru, drugi dziecko, które doznało urazu kręgosłupa - powiedział nam przed 19 Robert Gałązkowski, szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ranne w głowę dziecko zostało przetransportowane do szpitala w Katowicach-Ligocie. Kolejne do szpitala w Krakowie-Prokocimiu. Pozostałe ranne dzieci zostały odwiezione karetkami do szpitali w Częstochowie.

Uszkodzony autobus leży w rowie. To kilkumetrowa skarpa przy drodze - relacjonował z miejsca wypadku nasz reporter.

Po wypadku te dzieci, którym nic się nie stało, umieszczono w autobusie specjalnie dla nich podstawionym przez pobliską gminę.

Na miejscu akcję prowadzili ratownicy z pięciu karetek pogotowia i 15 zastępów straży pożarnej.

W Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach działa już specjalna infolinia dla rodzin poszkodowanych. Dzwonić można pod numer 32 20 77 202 

(j.)