Wiceminister Transportu i Gospodarki Morskiej Jerzy Widzyk, przebywający w sobotę w Stalowej Woli na Podkarpaciu, zapowiedział, że jeszcze przez świętami Bożego Narodzenia resort rozda gminom 100 tysięcy opasek odblaskowych dla dzieci.

"Dzieciom się wydaje, że kiedy widzą samochód, to samochód widzi ich, a to jest niekiedy nieprawda, szczególnie na nieoświetlonych poboczach. Te opaski dostarczę za darmo, chciałbym tylko, aby samorządy pomogły je rozdzielić i ażeby dzieci chciały je nosić, żeby się pojawiła moda na noszenie tej opaski.

To jest walka o życie. Akcję rozpowszechnimy w mediach centralnych, w czasopismach adresowanych do matek" - poinformował minister. Opaski mają się przyczynić do zmniejszenia wypadków śmiertelnych dzieci na drogach. W Polsce na drogach ginie rocznie 7 tysięcy ludzi, w tym jedno dziecko dziennie. Jest to trzy razy więcej niż w Anglii czy Holandii. Z zapowiedzi wynika, że każde dziecko otrzyma opaskę odblaskową, która umożliwia kierowcy zobaczenie jej z odległości 1,5 km.

01:00