Cztery dni po reelekcji prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej Joseph Blatter zrezygnował ze stanowiska! O swojej decyzji, która ma związek ze skandalem korupcyjnym FIFA, poinformował na konferencji prasowej w Zurychu. "FIFA wymaga głębokiej przemiany" - powiedział 79-latek.

Zwołam kongres FIFA tak szybko jak to tylko możliwe, żeby wybrać mojego następcę. Ja nie będę kandydował - zapowiedział Blatter. Jak poinformował przewodniczący komisji kontroli FIFA Domenico Scala, wybory nowego prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej odbędą się na nadzwyczajnym kongresie FIFA między grudniem 2015 a marcem 2016 roku. Jordański książę Ali bin Al-Hussein, który w ubiegłym tygodniu rywalizował z Blatterem, już zapowiedział swój start.

W piątek 79-letni Szwajcar został wybrany na prezydenta FIFA na piątą kadencję, mimo silnej presji, by nie startował. Wybory odbywały się w cieniu skandalu korupcyjnego.

W pierwszej turze, gdy wymagane było poparcie 2/3 delegatów, żaden z dwóch kandydatów nie zdołał uzyskać odpowiedniej liczby głosów. Blatter otrzymał wówczas 133, natomiast Ali bin Al-Hussein - 73.

W drugiej turze wystarczyła bezwzględna większość, ale nie doszło do niej w wyniku wycofania się jordańskiego księcia. Chociaż zostałem ponownie wybrany, to jednak nie miałem poparcia całego świata piłkarskiego - skomentował Blatter.

"Blatter był objęty amerykańskim śledztwem"

Sepp Blatter był objęty dochodzeniem prowadzonym przez amerykański wymiar sprawiedliwości - informuje "New York Times". "Kilku pragnących zachować anonimowość funkcjonariuszy amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości przyznało, że próbowali uzyskać wsparcie niektórych działaczy FIFA, aby wszcząć dochodzenie przeciwko Blatterowi" - napisała gazeta. Ci sami wysocy rangą oficjele światowej Federacji zostali w środę wyprowadzeni ze swoich pokoi w luksusowym hotelu w Zurychu przez szwajcarską policję, działającą we współpracy z Amerykanami.

Odchodzi po prawie 20 latach

Sepp Blatter rządził FIFĄ przez ostatnie 17 lat, a wcześniej był jej sekretarzem generalnym. Jego kontrkandydat pochodzi z jordańskiej rodziny królewskiej, ale w świecie futbolu nie zasłużył się jeszcze niczym szczególnym, mimo że od 6 lat jest wiceprezesem FIFA. Do wyborów szedł z hasłem odnowy.

W środę szwajcarska policja zatrzymała w Zurychu ośmiu wysokich rangą działaczy FIFA pod zarzutami udziału w procederze korupcyjnym. We wtorek do grona podejrzanych dołączył sekretarz generalny Jerome Valcke.

(es/mn)