Blair będzie zeznawał ws. śmierci Kelly'ego?

Piątek, 1 sierpnia 2003 (23:45)

Być może premier Blair złoży zeznania w sprawie samobójstwa eksperta rozbrojeniowego Davida Kelly’ego. Z taką prośbą ma się zwrócić do premiera sędzia, kierujący dochodzeniem, które ma wyjaśnić okoliczności niedawnej tragedii. Dochodzenie rozpoczęło się dzisiaj.

Lord Hutton powiedział, że zwróci się do Blaira o wyjaśnienia, dlaczego Kelly'ego uznano za źródło "przecieku" o rządowych manipulacjach danymi wywiadowczymi na temat irackiej broni masowego rażenia. Sędzia zapowiedział też, że dochodzenie obejmie nie tylko bezpośrednie okoliczności śmierci Kelly'ego, ale również kwestie, związane z przygotowywaniem rządowych raportów na temat Iraku.

Urząd premiera zadeklarował już, że Blair będzie w pełni współpracował ze śledztwem. Śmierć Kelly'ego postawiła Blaira w obliczu najpoważniejszego kryzysu na przestrzeni jego dotychczasowych rządów. Od rozwoju dochodzenia w tej sprawie może zależeć jego polityczna przyszłość.

Kelly miał ujawnić, że władze wyolbrzymiły zagrożenie iracką bronią masowego rażenia. Jego zwłoki z podciętymi żyłami znaleziono w połowie lipca, niedaleko jego wiejskiego domu w hrabstwie Oxford. Wcześniej musiał składać zeznania przed parlamentarną komisją śledczą jako domniemane źródło "przecieku" do BBC o fałszowaniu danych na temat irackiego zagrożenia.

23:45

Artykuł pochodzi z kategorii: Fakty

-