Bill Gates walczy z AIDS w Indiach

Wtorek, 12 listopada 2002 (17:30)

100 milionów dolarów na walkę z AIDS w Indiach przeznaczył najbogatszy człowieka świata – Bill Gates. Właśnie w tym kraju liczba zakażonych wirusem HIV sięgnęła już 4 milionów, a według specjalistów w 2010 roku sięgnie 20-25 milionów.

Dzisiejszy dziennik "Financial Times" pisze, że jest to największa darowizna dokonana dotychczas przez fundację Billa i Melindy Gatesów.

Gates powiedział wczoraj w Delhi, że jego fundacja finansuje z reguły przedsięwzięcia ponadnarodowe, takie jak badania nad szczepionkami przeciw AIDS. Jednak groźba wielkiej epidemii AIDS w Indiach, które są drugim, po Chinach, najludniejszym krajem świata (przeszło miliard mieszkańców) skłoniła go do odstąpienia od tej zasady.

Amerykański miliarder zaznaczył też, że czuje się też osobiście związany z Indiami, bo w kraju tym znajduje się jedyny zagraniczny ośrodek badawczy jego firmy Microsoft, największego na świecie producenta programów komputerowych.

Jednak Gates nie przyjechał do Indii wyłącznie w celach charytatywnych. Przycągnęły go tam też interesy. Zapowiedział, że w ciągu najbliższych trzech lat

zainwestuje w Indiach 400 milionów dolarów, m.in. w rozbudowę ośrodka

Microsoftu w Hajdarabadzie na południu kraju. Jego firma zamierza zwiększyć liczbę zatrudnionych tam inżynierów z 150 do 500 w 2005 roku.

17:30

Artykuł pochodzi z kategorii: Fakty

-