W wielu dzielnicach Barcelony pękają ściany, odpadają fasady domów; kamienicom grozi zawalenie. Na szczęście, nie dotyczy to słynnych budowli Gaudiego w znanej dzielnicy Ramblas.

Powodem całego zamieszania są trwające prace przy budowie nowych linii metra oraz superszybkiej kolei. I tak ostatnio przez źle zabezpieczony podziemny tunel 50 rodzin straciło swoje mieszkania. Wiadomo już, że trzeba będzie zburzyć 3 kolejne domy, 12 jest zagrożonych.

A ściany pękają w kilku barcelońskich dzielnicach. Wibracje są tak silne, że na kilka dni zamknięto jedną linię metra. Barcelończycy boją się więc o swoje domy; już niemal tysiąc osób musiało przenieść się do hoteli.

Ale przyczyną problemu są nie tylko podziemne tunele. Przez wiele lat w Barcelonie wznoszono bowiem domy bez odpowiednio wzmocnionych fundamentów i wymaganych pozwoleń. Murarze robili, co chcieli, używali kiepskich materiałów, czasem budowali bez planów. Właśnie w dzielnicach, które zaczynają się sypać – wyjaśniał jeden z barcelońskich architektów.