Studiujący inżynierię gazowniczą - otwierają się dla was nowe źródła zarobkowania. Najzdolniejsi mają zapewnioną pracę już na drugim roku.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

ziel

Rozwój poszukiwań gazu łupkowego jest dla nas dużym wyzwaniem - przyznają władze Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uczelnia zapowiada praktyki dla studentów w amerykańskich koncernach.

Wiceszef organizacji założonej niedawno w Polsce przez firmy poszukujące nowego gazu mówi w rozmowie z Michałem Zielińskim, że wyspecjalizowane kadry mogą okazać się największym wyzwaniem dla branży, jeśli w Polsce ruszy wydobycie. Jego zdaniem już teraz trzeba zacząć kształcić specjalistów.

Środowisko jest bezpieczne

Wydobycie gazu łupkowego w Polsce nie zagrozi przyrodzie - zapewnia Wiesław Prugar w imieniu Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego, która skupia polskie i międzynarodowe firmy nowej branży. Zapewnia, że technologia jest z zasady bezpieczna, chociaż zastrzega, że awarie mogą się zdarzać. Podkreśla też, że gazonośne łupki na Pomorzu czy Lubelszczyźnie są położone na większych głębokościach niż podobne formacje skalne w Ameryce, dzięki czemu grubsza warstwa nieprzepuszczalnych skał daje pełne bezpieczeństwo przy szczelinowaniu.

Prawo i opłaty

Wiesław Prugar mówi, że chociaż obecne polskie regulacje prawne dotyczące działalności branży, są wystarczające na etapie poszukiwań, będą wymagały zmian jeśli dojdzie do wydobycia. Deklaruje, że firmy skupione w Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego są gotowe współpracować z rządem przy tworzeniu tych przepisów i zapewnia, że firmy nie mają nic przeciwko płaceniu przyszłych podatków i innych opłat.