Jeżeli korzystacie z bankowości internetowej, uważajcie na oszustów. Wymyślili nowy przekręt - metodą na wiadomość tekstową. Złodzieje próbują korzystać z faktu, że często transakcje bankowe potwierdzamy kodem SMS. Klientów przed takim oszustwem ostrzegają banki ING oraz BZ WBK, ale problem dotyczy wszystkich.

REKLAMA

Metody są dwie. Pierwsza polega na tym, że dostajemy niespodziewanego SMS-a. Tam nadawca pyta nas, czy potwierdzamy transakcję na kilkaset złotych. Transakcję, o której nic nie wiemy. Spanikowani dzwonimy pod numer nadawcy i tu okazuje się, że rachunek za takie połączenie jest ogromny.

Druga metoda jest groźniejsza. Może się zdarzyć, że oszuści włamią się do naszego telefonu albo komputera. Gdy zlecamy jakiś przelew, oni podmieniają dane i pieniądze, które chcemy komuś wysłać, trafiają do kieszeni złodzieja.

Rady na to się dwie. Gdy dzieje się coś podejrzanego, zawsze dzwońmy do banku, pamiętajmy też, by uważnie czytać SMS-y potwierdzające transakcje.

Specjalny poradnik dla klientów przygotował w tej sprawie bank BZ WBK:

Dostajesz z banku SMS, a w nim smsKod. Czytasz wiadomości z smsKodami? A może wyszukujesz tylko cyfry z kodu, aby nie tracić czasu i szybciej potwierdzić transakcję? Nie ryzykuj. Jeśli chcesz dobrze strzec pieniędzy zgromadzonych na Twoim koncie, to uważnie czytaj wiadomość z banku, w której jest podany smsKod.

Zacznijmy od początku...

Co to są smsKody?

To jednorazowe kody, które otrzymujesz z banku na Twój telefon, aby potwierdzić dyspozycje, które składasz w bankowości internetowej i mobilnej.

W bankowości internetowej smsKodem zatwierdzasz np. przelew, dodanie rachunku do listy zaufanych odbiorców, zmianę danych osobowych czy ustawienie limitów transakcji.

Z kolei w bankowości mobilnej za pomocą smsKodu potwierdzasz rejestrację telefonu i tabletu oraz dodajesz numeru telefonu do bazy BLIK.

Jak używać smsKodów?

1. Zlecasz transakcję, np. przelew, w BZWBK24 internet. Uzupełniasz numer rachunku, odbiorcę i kwotę.

2. Potwierdzasz transakcję.

3. Otrzymujesz wiadomość SMS z banku na swój telefon.

4. Sprawdzasz czy dane transakcji zawarte w wiadomości są zgodne z tymi, które wprowadziłeś w bankowości internetowej..

5. Wpisujesz smsKod w BZWBK24 internet i zatwierdzasz przelew.

Jak dbać o bezpieczeństwo?

SmsKody to dodatkowe zabezpieczenie dla Twoich dyspozycji internetowo-mobilnych i jednocześnie łakomy kąsek dla przestępców. Gdy przestępca uzyska dostęp do Twojego NIK-u i hasła PIN, a następnie wyłudzi od Ciebie kod SMS, to może w pełni zarządzać Twoim rachunkiem.

Dlatego, poza dbałością o swoje hasła do logowania, stosuj poniższe zasady:

1. Zabezpieczaj telefon, na który otrzymujesz kody z banku (stosuj hasło do blokowania ekranu telefonu, nie udostępniaj go osobom trzecim, ,

2. Jeśli zgubisz telefon, na który otrzymujesz smsKody, to zablokuj go w banku. Możesz to zrobić telefonicznie pod numerem 1 9999 (opłata zgodna z taryfą danego operatora) lub w najbliższym oddziale. Następnie zgłoś się do swojego operatora telefonii komórkowej po duplikat karty SIM i wróć z nim do oddziału naszego banku, aby odblokować numer do otrzymywania smsKodów.

3. Nie podawaj nikomu i nigdzie, poza prawdziwą stroną logowania do bankowości internetowej, swojego NIK-u i hasła PIN oraz smsKodu. Zobacz, jak odróżnić prawdziwą stronę logowania od fałszywej.

4. Nie podawaj smsKodu w trakcie logowania do BZWBK24 internet jeśli nie masz uruchomionej takiej usługi. Jeśli system będzie tego wymagał, to niezwłocznie skontaktuj się z nami.

5. Uważnie czytaj pełną treść smsKodu - dane odbiorcy, kwotę, a przede wszystkim nr rachunku odbiorcy i sprawdzaj, czy dane są zgodne z Twoją dyspozycją.

(j.)