W sierpniu ubyło bezrobotnych w stosunku do lipca - podał Główny Urząd Statystyczny. Stopa bezrobocia pozostała jednak bez zmian - jak podaje GUS, wyniosła ona 6,1 proc., podobnie jak w lipcu.

REKLAMA

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 1028 tys. wobec 1029,5 tys. w lipcu. To pierwszy wzrost od marca, kiedy rozpoczynał się kryzys. Wtedy mieliśmy 909 tys. bezrobotnych.

Jak podają ekonomiści banku Pekao, o 3 tys. spadła jednakże liczba pracujących w sektorze przedsiębiorstw, choć w porównaniu z poprzednimi miesiącami to i tak marginalny spadek.

W sierpniu liczba pracujcych w sektorze przedsibiorstw kolejny miesic z rzdu spada, cho ju w marginalnym stopniu (-3 tys. m/m). Wzrost przecitnego zatrudnienia to dalej w gwnej mierze wyduanie czasu pracy, jak rwnie powroty pracownikw z zasikw czy urlopw. pic.twitter.com/pvjPW2129A

Pekao_AnalizySeptember 23, 2020

Eksperci wskazują, że wzrost przeciętnego zatrudnienia to raczej wynik wydłużenia czasu pracy, jak i powroty pracowników z zasiłków i urlopów.

Na niewysokie bezrobocie wpływ miały na pewno sezonowe prace wakacyjne. Ważnym jest także, że do końca sierpnia wypłacano dodatek solidarnościowy, co zniechęcało do rejestracji jako bezrobotny.

Stopa bezrobocia w sierpniu utrzymaa si na poziomie 6,1%. Zmiana liczby bezrobotnych m/m pierwszy raz od marca na minusie (-1,5 tys.), w czym wspieray sezonowe prace wakacyjne. Do rejestracji jako bezrobotny dalej zniechca wypacany do koca sierpnia dodatek solidarnociowy pic.twitter.com/EvF4Ej7Gia

Pekao_AnalizySeptember 23, 2020

Dodatek solidarnościowy to specjalne świadczenie wprowadzone w związku z koronawirusem. Może wnioskować o nie każdy, kto po 15 marca 2020 roku utracił pracę. Świadczenie wynosi 1400 zł miesięcznie i nie trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny, by je pobierać. Skorzystało z niego ponad 90 tys. osób.

Minister pracy Marlena Maląg pod koniec sierpnia prognozowała, że stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie około 7-8 proc.