Spór na linii zarząd-związki zawodowe w Katowickim Holdingu Węglowym. Chodzi o wypłatę czternastej pensji. Zarząd holdingu proponuje, żeby wypłatę zawiesić na dwa najbliższe lata. Nie ma jednak na to zgody związkowców.

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego tłumaczy, że zawieszenie wypłaty czternastej pensji, to szansa na poprawę coraz gorszej sytuacji finansowej firmy.

Związkowcy podkreślają, że tak zwana "czternastka" to nagroda, na którą górnicy pracowali cały rok. I jak dodają, zarobki w katowickim holdingu są najniższe ze wszystkich spółek węglowych.

Czternasta pensja ma być zgodnie z porozumieniem wypłacona do lutego. Do tego czasu będą pieniądze na pensje. Co dalej? Tu już pewności nie ma.

Miesięcznie, Katowicki Holding Węglowy, wydaje na wynagrodzenia około 80 milionów złotych. Szansą na poprawę sytuacji, może być włączenie holdingu do Polskiej Grupy Górniczej.

Rozmowy z bankami trwają. W styczniu mają zostać uzgodnione szczegóły porozumienia a cała operacja miałaby się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku.

(ug)