Sejmowa podkomisja proponuje kilka istotnych poprawek do nowelizacji ustawy o VAT. Posłowie opowiadają się za przesunięciem terminu wejścia w życie podwyżki na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci. Mogłoby to nastąpić nie 1 lutego, ale 1 lipca. Komisja chce też, by z podatku nadal zwolnione były pakiety medyczne fundowane pracownikom.

Podkomisja zgodziła się na przesunięcie terminu wejścia w życie podwyżki VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci. Rząd planował, że 1 lutego 2011 r. podatek wzrósłby z 8 proc. do 23 proc. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że podwyżka wiąże się z wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który w październiku 2010 r. uznał, że nasze przepisy są niezgodne z prawem unijnym. Podkomisja zgodziła się na poprawkę Krystyny Skowrońskiej z PO, by ustawa weszła w życie 1 marca, a zmiana dotycząca ubranek dziecięcych - 1 lipca 2011 r.

Skowrońska wskazała, że termin wejścia nowelizacji w życie 1 lutego jest mało realny, zapewniając jednak, że chciałaby utrzymać obniżoną stawkę na ubranka dziecięce. Ale data pierwszego lipca jest datą polskiej prezydencji i pewnie byłoby dobrze, żeby w okresie, kiedy będziemy sprawować przewodnictwo w UE, sprawy trudne, sporne mieć rozwiązane - powiedziała.

Poprawki także ws. pakietów medycznych

Podkomisja zaproponowała także do projektu poprawki Skowrońskiej i Tomasza Dudzińskiego (PJN), zgodnie z którymi utrzymane zostanie zwolnienie z VAT pakietów medycznych fundowanych przez firmy swoim pracownikom. Zmiana przesądza ponadto, że ze zwolnienia nadal będą korzystać usługi tzw. opieki paliatywnej (nad osobami śmiertelnie chorymi).

Kontrowersje związane z opodatkowaniem pakietów medycznych i pomocy dla nieuleczalnie chorych pojawiły się po ostatniej nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia br. Co prawda resort finansów zapewnia, że usługi takie nadal korzystają i będą korzystać ze zwolnienia, ale zdaniem niektórych ekspertów można przyjąć, że jest inaczej.