W piątek o godz. 11 ma się zacząć debata ekspertów zorganizowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie rządowego projektu zmian w OFE - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Na spotkaniu ma się pojawić również prezydent.

Dziś Rada Ministrów ma się zająć propozycjami rządowymi, zgodnie z którymi, składka emerytalna przekazywana do OFE miałaby zostać czasowo zmniejszona z 7,3 do 2,3 proc. Minister Michał Boni zaproponował w piątek, żeby do 2018 r. składka do OFE wzrosła do 5 proc. Jak mówił, nie ma możliwości powrotu do poziomu - 7,3 proc. składki przekazywanej do OFE.

Resort finansów proponuje, żeby po 2018 r. jedynie 4,6 proc. składki trafiało do OFE, a pozostałe 2,7 zapisywanych było na subkoncie w ZUS.

Pod koniec stycznia rządowe propozycje zmian w OFE ostro skrytykował Balcerowicz, mówiąc m.in., że rząd "naraża się na zarzuty niekonstytucyjności". Opowiedział się za zachowaniem w pełnym wymiarze transferu do II filaru systemu emerytalnego i jednoczesnym uzdrawianiem finansów przez większą dawkę reform.

Również w styczniu list do premiera Donalda Tuska w sprawie zmian w OFE skierował prezydent Bronisław Komorowski. Postulował w nim m.in. zagwarantowanie odpowiednio wysokiej waloryzacji składek wpłacanych na indywidualne subkonta w ZUS i umożliwienie dziedziczenia składek osób ubezpieczonych.