W ponad połowie kanadyjskich gospodarstw domowych decyzje finansowe podejmują panie i to one zajmują się płaceniem rachunków. Po kryzysie Kanadyjki bardziej świadomie wydają pieniądze. Tak wynika z najnowszych badań instytutu Environics Research Group. A jak jest w Polsce? Zapraszamy do udziału w sondzie.

W Poznaniu zarówno przed kryzysem, jak i po kryzysie pieniądze w domu trzyma kobieta.

Według badań Kanadyjczyków finansowym szefem w domu są te kobiety, które mają dzieci. Okazuje się, że aż 57 proc. kanadyjskich kobiet podejmuje takie decyzje finansowe, by oszczędzać. Przed kryzysem, według podobnego badania z 2006 r., odsetek ten wynosił 41 proc.

Jeden z widocznych trendów to swoista moda na kupowanie w tanich sklepach, nazywanych "one dollar store". W takich sklepach wiele produktów - od kosmetyków, przez zabawki, do żywności czy naczyń - kosztuje właśnie jednego dolara. Istnieje nawet sieć "Dollarama", która z sukcesem finansowym otwiera nowe sklepy. Kanadyjki wydają mniej pieniędzy na markowe produkty i częściej poszukują okazji, promocji i wyprzedaży.

W Poznaniu - jak wynika z rozmów naszego dziennikarza Piotra Świątkowskiego z mieszkańcami stolicy Wielkopolski - zarówno przed kryzysem, jak i po kryzysie pieniądze w domu trzyma kobieta.