Polska będzie kupować prąd od Rosjan - przyznał na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie prezes Polskiej Grupy Energetycznej Tomasz Zadroga. To kolejne po gazie i ropie źródło energii, które będziemy kupować za naszą wschodnią granicą. "Nie mamy wyjścia" - twierdzi w rozmowie z Krzysztofem Berendą z redakcji ekonomicznej RMF FM szef PGE.

Szef PGE mówi, że musimy kupować energię elektryczną z innego kraju, bo u nas jej po prostu zabraknie. Grozi nam za najbliższych kilka i w najbliższych kilkunastu latach deficyt mocy w Polsce i dlatego jesteśmy zainteresowani każdą możliwością sprowadzenia energii elektrycznej do Polski - mówi Zadroga i przyznaje, że Rosja to jedyny możliwy w tym momencie kierunek. Niemcy odpadają, bo i tam brakuje prądu.

W tej chwili trwają negocjacje. Prąd z Rosji do Polski miałby płynąć z elektrowni atomowej w Kaliningradzie, jak tylko ta powstanie. Zadroga podkreśla, że prąd będziemy kupować za pieniądze, wymiana akcji, czy udziałów pomiędzy firmami jest wykluczona.

500 gości na sopockim kongresie

Kongres w Sopocie potrwa do jutra; udział biorą w nim m.in. prof. Charles Goodhart z London School of Economics, komisarz UE ds. budżetu i planowania finansowego Janusz Lewandowski, główny ekonomista EBOiR Erik Berglof, przewodniczący KNF Stanisław Kluza, przewodniczący BaFin Jochen Sanio oraz prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Jerzy Pruski.

Obrady tegorocznego kongresu zdominują zagadnienia związane z zarządzaniem bankami i strategicznymi dla gospodarki przedsiębiorstwami. Prelegenci będą analizować wyzwania, jakie stoją przed rynkiem kapitałowym, zajmą się też problematyką finansowania sektora energetycznego, infrastruktury transportowej i budownictwa.

Główne pytanie to: co zrobić z bankrutującą Grecją i jak nie dopuścić do tego, żeby na tym kryzysie ucierpiała Polska.

Przewodniczącym rady programowej Europejskiego Kongresu Finansowego jest Jan Krzysztof Bielecki. Patronat nad Kongresem objął komisarz UE Janusz Lewandowski.

To konkurencyjna impreza wobec Forum Ekonomicznego w Krynicy. Sopot chciał kiedyś przejąć organizację tego forum. Nie udało się, dlatego zrobimy lepszą imprezę - mówi prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Na miejscu jest nasz wysłannik Krzysztof Berenda. Dziś i jutro o 7:30, 12:00 i 17:30 będzie prowadził z Sopotu Fakty Ekonomiczne. Jego relacje na bieżąco możecie śledzić na Twitterze