W pierwszej piątce, jeśli chodzi o wysokość cen mieszkań w Polsce, aż cztery miejsca zajmują kurorty. Zdecydowanie najdrożej jest w Juracie, gdzie za metr kwadratowy używanego apartamentu zapłacimy ponad 16 tys. zł.

Na drugim miejscu uplasował się Sopot, gdzie cena ta wynosi 9,5 tys. zł. Niewiele mniej, bo 9,3 tys., trzeba zapłacić w Zakopanem. Warszawa zajmuje dopiero czwartą lokatę - tam wystarczy 8,8 tys. Z kolei chętni do zamieszkania w Międzyzdrojach, muszą się liczyć z wydatkiem 8,6 tys. zł za metr kwadratowy.

Zdaniem specjalistów, kurorty zawsze będą zaliczały się do najdroższych lokalizacji. Jurata, położona na półwyspie, jest w dodatku miejscem wyjątkowym w skali całego kraju. Apartamenty w Juracie należą do unikatowych nie tylko z uwagi na swoje położenie, ale także na wykończenie. To naprawdę najwyższa półka na rynku nieruchomości - twierdzi Jarosław Skoczeń, pełnomocnik zarządu w agencji Emmerson Nieruchomości.

Nie ma też co liczyć, że mieszkania w Juracie będą tańsze. Architekt Zbigniew Reszka, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, który zaprojektował wiele budynków w słynnym kurorcie, zwraca uwagę, że prawie nie ma tam już terenów pod budowę, zatem nowych apartamentów nie będzie przybywać. Tym samym, ceny tych starych nie spadną.