Nowy rządowy program miałby zastąpić "Rodzinę na Swoim", program który wygasa pod koniec przyszłego roku - dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Nowy plan miałby polegać na rządowych grantach.

Osobom budującym mieszkanie, państwo mogłoby pożyczyć od 20 do 30 procent kosztów budowy. Pożyczka nie byłaby oprocentowana. Nowym program, od "Rodziny na Swoim", różniłby się tym, że dotowany byłby nie kredyt na gotowe mieszkanie, ale budowa nowego.

Chodzi o przejściowy okres pomocy na wybudowanie zasobu, kończący się, nie w każdym przypadku, ewentualnym zwrotem środków do puli budżetowej - tłumaczy wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń. Projekt ministerstwa może jednak zablokować Jacek Rostowski. Minister finansów taką refleksję na pewno by jeszcze nie poparł, choćby ze względu na słynną regułę wydatkową- dodaje Styczeń.

Czy nowy plan ma szansę wejść w życie? Do 2013 roku zostało jeszcze sporo czasu a po drodze są m.in wybory. Zamiast z nowymi mieszkaniami, możemy zostać z pustymi obietnicami.