Eurodolar od początku miesiąca porusza się w trendzie wzrostowym. W trakcie sesji w Stanach Zjednoczonych kurs EUR/USD osiągnął maksimum przy 1,2730. Nad ranem natomiast notowania znajdują się na poziomie 1,2680. W dalszej części dnia eurodolar powinien podtrzymać trend wzrostowy.

Euro może umocnić się do 1,2785 usd, czyli do 50 procentowego zniesienia Fiboancciego majowego trendu spadkowego. Wcześniej jednak eurodolar musi pokonać strefę oporu wyznaczoną przez dwa ostatnie szczyty przy 1,2730 i 1,2747. W dłuższym terminie euro jednak będzie się osłabiać w stosunku do dolara.

Nie będzie kolejnego luzowania

Dziś bezsprzecznie najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych (18:30) oraz konferencja prasowa po posiedzeniu komitetu (20:15). Na fali oczekiwań na kolejną rundę luzowania ilościowego ze strony Fed, na rynku panowały będą pozytywne nastroje na czym korzystać będzie wspólna waluta oraz indeksy giełdowe. W ostatnich miesiącach wzrosło prawdopodobieństwo QE3. Wyraźnie bowiem osłabła kondycja rynku pracy (część gospodarki, na którą Fed zwraca szczególną uwagę przy podejmowaniu decyzji o polityce monetarnej) oraz spadła presja inflacyjna. Co więcej kryzys zadłużeniowy w strefie euro nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę za Oceanem. Ubiegłotygodniowe dane o dynamice produkcji przemysłowej w maju oraz regionalny indeks koniunktury NY Empire State w czerwcu wskazują na spowolnienie koniunktury, co stanowi dodatkowy argument za dalszym luzowaniem. W tym miesiącu kończy się również program wydłużania średniej zapadalności portfela aktywów Fed - operations twist. Ostatnie miesiące dostarczyły wielu argumentów do kolejnego luzowania, jednak naszym zdaniem na to jest jeszcze za wcześnie i dziś Fed nie zdecyduje się na taki krok. Więcej na temat decyzji władz monetarnych w dzisiejszym raporcie specjalnym.

GBP/USD pod 1,58

Ze Starego Kontynentu dziś najważniejsze dane napłyną z Wielkiej Brytanii. Poznamy protokół z czerwcowego posiedzenia BoE oraz sytuacje na rynku pracy. Konsensus rynkowy zakłada, że stopa bezrobocia w kwietniu pozostanie na tym samym poziomie - 8,2 proc. Kurs GBP/USD obecnie testuje 200 - dzienną średnią kroczącą, która znajduje się tuż pod oporem na 1,58. Od początku czerwca trwa trend wzrostowy na tej parze walutowej, a rynek zaczyna być coraz bardziej wykupiony. W najbliższych dniach możliwa jest zniżka kursu do 1,56.

Polska: dziś dane o produkcji przemysłowej i inflacji

Notowania złotego zachowują się względnie stabilnie. Kurs EUR/PLN zmierza do linii trendu wzrostowego zapoczątkowanego w pierwszej połowie marca bieżącego roku. Obecnie notowania znajdują się przy poziomie 4,2430, jednak dziś możliwe jest umocnienie złotego do 4,2260. Podobnie zachowuje się kurs USD/PLN, który znajduje się przy 3,3460. Notowania tej pary testują 50 - dniową średnią kroczącą, w dalszej części dnia możliwe jest umocnienie złotego do 3,33. Dziś z rodzimej gospodarki poznamy dynamikę produkcji przemysłowej, wskaźnik inflacji bazowej oraz ceny produkcji sprzedanej przemysłu w maju. Jednak dane te tradycyjnie nie będą miały wpływu na notowania polskiej waluty. Nasze prognozy zakładają wzrost produkcji przemysłowej o 3,7 proc. w ujęciu rocznym oraz wzrost cen producentów 4,9 proc. r/r. Opis i uzasadnienie naszych prognoz znajda państwo w dzisiejszym komentarzu do danych.

Sporządził:

Szymon Zajkowski

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.