Rusza Kongres 590. Wśród prelegentów prezydent, premier i ministrowie

Czwartek, 16 listopada 2017 (07:31)

Ponad trzy tysiące osób ma wziąć udział w Kongresie 590, który rozpocznie się dziś w Rzeszowie. Podczas drugiej edycji wydarzenia zaplanowano wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło i wicepremierów: Mateusza Morawieckiego, Piotra Glińskiego i Jarosława Gowina.

Prezydent, pod którego patronatem odbywa się dwudniowy kongres, swoim wystąpieniem zainauguruje kongres. Pierwszego dnia imprezy, tak jak przed rokiem, Andrzej Duda wręczy w Rzeszowie swoją Nagrodę Gospodarczą.

Nagroda Gospodarcza jest przyznawana przez prezydenta raz do roku. To wyróżnienie dla firm, które wnoszą znaczący wkład w rozwój naszej gospodarki, budując pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na całym świecie oraz stanowią wzór dla innych. W tym roku kapituła nagrody nominowała do niej 18 przedsiębiorstw. Nominowane przedsiębiorstwa ubiegają się o wyróżnienie w sześciu kategoriach. Prezydent może przyznać też Nagrodę Indywidualną.

Pierwszego dnia kongresu swoje wystąpienie będzie też miała premier Beata Szydło.

Zaplanowano 80 paneli

W ramach Kongresu 590 (liczba, którą w kodzie kreskowym określane są polskie produkty) zaplanowanych jest 80 paneli w ramach kilku bloków tematycznych.

Paneliści będą dyskutować m.in. o małych i średnich przedsiębiorstwach, projektach infrastrukturalnych, otoczeniu gospodarczym, start-upach, wyzwaniach biznesu, systemie podatkowym, energetyce, Polsce jako regionalnym centrum innowacji finansowych. Będą też panele związane z panoramą branż, panele pod patronatem różnych firm, a także panel na temat polskiego futbolu. Planowane są też sesje specjalne, w których udział mają wziąć m.in. wicepremierzy - Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński i Jarosław Gowin.

"Jak przebudować demokratyczny kapitalizm"

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki weźmie np. udział w czwartkowym panelu "Jak przebudować demokratyczny kapitalizm". Swoje wystąpienie specjalne będzie miał też w piątek.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ma uczestniczyć w czwartkowym panelu na temat współpracy biznesu i organizacji pozarządowych.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin weźmie z kolei udział w panelu na temat współpracy nowoczesnych uczelni z biznesem, a także w panelu na temat ładu prawno-instytucjonalnego, który miałby wspierać ekspansję międzynarodową polskich firm.

W kilku panelach ma także uczestniczyć minister cyfryzacji Anna Streżyńska, a w panelu na temat produkcji rolnej jako kole napędowym polskiej gospodarki - minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

W kongresie planowany jest również udział kilku wiceministrów - m.in. wiceministrów rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, Jadwigi Emilewicz, Andżeliki Możdżanowskiej, Adama Hamryszczaka i Mariusza Haładyja oraz wiceministrów finansów Pawła Gruzy i Leszka Skiby. W Kongresie 590 będą też uczestniczyć prezesi niemal wszystkich największych spółek Skarbu Państwa.

Wśród gości Joanna Jędrzejczyk i Kamil Bednarek

Drugiego dnia Kongresu 590 zaplanowany jest lunch uczestników z prezydentem.

Gościem specjalnym Kongresu 590 ma być czołowa polska zawodniczka sztuk walki Joanna Jędrzejczyk, imprezę ma też uświetnić koncert Filharmonii Podkarpackiej z Kamilem Bednarkiem.

(mn)

Artykuł pochodzi z kategorii: Ekonomia