PZU kupił 25 proc. akcji Alior Bank - poinformował prezes Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Andrzej Klesyk. Wartość transakcji to 1,6 mld złotych.

Dzisiejsza transakcja to pierwszy krok do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem PZU - powiedział Klesyk. Dodał, że PZU chce stworzyć bank, który znalazłby się w pierwszej piątce banków pod względem aktywów w Polsce.

PZU chce kupować udziały w kolejnych podmiotach i stworzyć bank, który znalazłby się w pierwszej piątce banków pod względem aktywów w Polsce. W tej instytucji PZU miałby znaczne udziały, ale nie większościowe. Prezes przyznał, że władze PZU są zainteresowane kupnem udziałów w kolejnych dwóch podmiotach, jednak ze względu na podpisane umowy o poufności, nie może ujawnić których. Ocenił także, że obecnie na rynku są cztery banki, które w najbliższym czasie będą sprzedawane.

Zastrzegł, że intencją PZU nie jest jednak tworzenie grupy ubezpieczeniowo-bankowej. To transakcja z naszego punktu widzenia wyłącznie finansowa. My chcemy zarobić pieniądze dla naszych akcjonariuszy. A to jest transakcja, w której widzimy znaczny potencjał wzrostu wartości - powiedział Klesyk. W obecnej sytuacji rynkowej widzimy banki, które muszą się sprzedać lub być sprzedane. Widzimy możliwość bycia katalizatorem konsolidacji rynku bankowego w Polsce - wyjaśnił.

W związku z tym PZU nie będzie się łączyć z Alior Bankiem, planuje jednak sprzedawać swoje produkty przez sieć banku. Inwestycja nie wpłynie także na wysokość dywidendy za rok 2014. Zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy na poziomie 30 zł na akcję, łącznie będzie to ok. 2,5 mld zł.

(abs)