Podatkowa rewolucja, kluczowe negocjacje gazowe i dobre wiadomości dla kierowców. To ma przynieść nam przyszły tydzień w gospodarce.

Podatkowa rewolucja, kluczowe negocjacje gazowe i dobre wiadomości dla kierowców. To ma przynieść nam przyszły tydzień w gospodarce.
W przyszłym tygodniu powinny skończyć się podwyżki cen na stacjach benzynowych (zdj. ilustracyjne) /Agnieszka Wyderka /RMF FM

We wtorek zbiera się rząd i ma zatwierdzić projekt ustawy o rozliczaniu podatku VAT przez firmy. Wprowadzona zostanie zasada nazywana z angielska "split payment", czyli podzielona płatność. Obecnie, jeżeli jedna firma kupuje coś od drugiej, to dostaje fakturę i przelewa całą płatność. 

Po zmianach konieczne będą dwa przelewy. Osobno przelew za towar lub usługę, a osobno za podatek. Z jednej strony to dodatkowa komplikacja, z drugiej strony uchroni to firmę przed posądzeniem przez skarbówkę o udział w przestępstwie, gdyby kontrahent okazał się oszustem podatkowym.

Ważne rzeczy będą się działy także w Europie. Komisja Europejska i poszczególne rządy będą decydować, jak mają być prowadzone negocjacje z Rosjanami w sprawie szkodliwego dla nas gazociągu Nord Stream 2. To kluczowe dla naszego bezpieczeństwa energetycznego.

W przyszłym tygodniu powinny skończyć się podwyżki cen na stacjach benzynowych. Przez minione dwa tygodnie ceny wzrosły tam o średnio 20 groszy. Teraz powinny już spadać.

(mpw)