Łukasz Boroń odchodzi z PKP Cargo. Dotychczasowy prezes złożył rezygnację ze skutkiem natychmiastowym - poinformowała spółka w komunikacie. Jako przyczynę jego rezygnacji wskazano sytuację osobistą.

Boroń złożył rezygnację przewodniczącemu Rady Nadzorczej Jakubowi Karnowskiemu. Do czasu wyboru nowego prezesa pełniącym obowiązki prezesa PKP Cargo będzie Adam Purwin, członek zarządu ds. finansowych.

W weekend spekulowano, że w poniedziałek Boroń zostanie odwołany ze stanowiska w związku z nieprawidłowościami w zależnej od PKP Cargo spółce Cargowag. Przedstawiciele PKP nie odnieśli się jednak oficjalnie do tych publikacji. Po południu spotkała się natomiast Rada Nadzorcza spółki, a po jej posiedzeniu opublikowano komunikat o rezygnacji dotychczasowego prezesa.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, PKP Cargo może nie mieć szefa nawet przez kilka miesięcy. Tyle zajmą zmiany w Radzie Nadzorczej wynikające ze zmiany struktury właścicielskiej spółki oraz rozpisanie i rozstrzygnięcie konkursu na nowego prezesa.

Udany debiut na giełdzie

Łukasz Boroń pełnił swoją funkcję od lutego 2013 roku. Na tym stanowisku zastąpił Wojciecha Balczuna, który w styczniu złożył rezygnację.

Za kadencji Boronia PKP Cargo zadebiutowała na warszawskiej giełdzie. Debiut spółki został oceniony przez kierownictwo ministerstwa transportu i władze PKP jako bardzo udany. Zarobili na nim też inwestorzy - w dniu debiutu akcje spółki wzrosły o kilkanaście procent.

PKP Cargo to największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce i drugi po Deutsche Bahn w Unii Europejskiej. Udział PKP Cargo w krajowym rynku przewozów pod względem wykonanej pracy przewozowej wyniósł po ośmiu miesiącach tego roku 59,18 proc.

(MRod)