Wszystkie prognozy wskazują na to, że z końcem lata inflacja powinna słabnąć - powiedział premier, odnosząc się do danych Głównego Urzędu Statystycznego. W maju inflacja wyniosła 5 procent. To najwyższy poziom od niemal 10 lat. Donald Tusk podkreślił, że walka z inflacją jest zadaniem Narodowego Banku Polskiego oraz Rady Polityki Pieniężnej.

Chciałbym polegać na tych prognozach, bo one dają nam nadzieję, że rzeczywiście koniec lata będzie to ten moment, kiedy ceny przestaną rosnąć - powiedział Donald Tusk podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Inflacja to jest wyzwanie stojące dzisiaj przed każdym praktycznie państwem europejskim. I w Polsce również inflacja, czyli wzrost cen, to jest coś, co nas wszystkich bardzo dotyka i bardzo się tym przejmujemy - powiedział premier.

Rada Polityki Pieniężnej i NBP to są te instytucje, które niezależnie od innych instytucji państwowych prowadzą strategię, której celem jest także pozycja złotego i inflacja - zaznaczył.

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że jest już po rozmowie z prezesem NBP. Prewencyjnie Rada Polityki Pieniężnej podjęła odpowiednie decyzje, więc wydaje mi się, że nie piszmy czarnych scenariuszy, tylko przeciwdziałajmy czarnym scenariuszom - powiedział prezydent.

W ubiegłą środę Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 25 pb.