Premier Grecji po powrocie z Brukseli chwali się w kraju "ważnym sukcesem". W telewizyjnym wywiadzie Aleksis Cipras, po zawarciu ze strefą euro wstępnego porozumienia ws. o przedłużeniu finansowej pomocy dla jego kraju, podkreślał, że udało się zapobiec planom "sił konserwatywnych" w kraju i za granicą, które chciały "zadusić Grecję" zbyt radykalnymi reformami.

Jeszcze wiele trzeba zrobić, by Grecja wyszła z kryzysu i stanęła na własnych nogach; "wygraliśmy bitwę, ale nie wojnę. Przed nami wciąż są trudności" - powiedział Cipras w wywiadzie dla telewizji.

Podczas prowadzonych w Brukseli piątkowych negocjacji z państwami strefy euro Grecji udało się zapobiec planom "sił konserwatywnych" w kraju i za granicą, które chciały "zadusić Grecję" zbyt radykalnymi reformami - podkreślił szef rządu w Atenach.

Zawarte z eurostrefą wstępne porozumienie otwiera drogę koniecznym reformom, takim jak walka z uchylaniem się od płacenia podatków czy korupcją. Grecy zdają sobie sprawę, że przed nimi wciąż "długa i trudna droga" - ocenił Cipras. Dodał, że rozmowy ze strefą euro wchodzą obecnie w etap dotyczący wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się wczoraj, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące, tj. do końca czerwca, pod warunkiem, że kraj ten zobowiąże się do reform.

Do poniedziałku rząd grecki ma przedstawić pierwszą listę reform, która będzie oceniona przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu (KE, MFW, EBC). Do końca kwietnia lista ma zostać uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena realizacji uzgodnień przez Grecję pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Grecja zobowiązała się też, że nie podejmie jednostronnie decyzji, które oznaczałyby wycofanie się z uzgodnionych już reform i negatywnie wpłynęłyby na sytuację finansową, ożywienie gospodarcze czy stabilność finansów. Program pomocowy dla Grecji, który uchronił ją przed bankructwem, miał wygasnąć 28 lutego. 

(abs)