Polacy wypoczywają głównie w kraju

Czwartek, 14 sierpnia 2003 (08:25)

Polacy coraz rzadziej wyjeżdżają wypoczywać za granicę i coraz mniej cudzoziemców przyjeżdża na urlop do Polski. Wakacje w ciepłych krajach wybrało w tym roku o 20 proc. mniej Polaków - wynika z najnowszych danych Polskiej Organizacji Turystycznej.

W Polsce pozostajemy głównie dlatego, że po prostu nie stać nas na zagraniczne wojaże: Kiedy transport stanowi 40 proc. ceny, ludzie rezygnują - mówi Andrzej Kozłowski, szef POT. Kolejnym powodem jest świetna w tym roku pogoda w naszym kraju - ci, którzy nie pojechali nad Morze Śródziemne, wybrali krajowy wypoczynek, głównie nad Bałtykiem.

Niestety, ładna pogoda nie jest wystarczająca, by przyciągnąć do Polski turystów zza granicy. Niemcy, czy Francuzi omijają Polskę, bo trudno dojechać do naszych kurortów, uciążliwe są odprawy graniczne, zbyt drogie hotele i połączenia lotnicze.

O rozsadek apelują do turystów właściciele nadmorskich pensjonatów i pracownicy punktów informacji turystycznej. Proszą, by nie przyjeżdżać tam bez rezerwacji. Grozi to noclegiem pod chmurką, ponieważ ośrodki wczasowe, hotele i kwatery prywatne pękają w szwach. czytaj więcej

Czesi wprowadzili 1 stycznia tanie linie lotnicze, Węgrzy w końcu marcu, my dalej czekamu - mówi Kozłowski. Czekamy, licząc, że po wejściu do Unii Europejskiej odwiedzać nas będą zachodni biznesmeni. Oni mają poprawić kiepską statystykę...

08:25

Artykuł pochodzi z kategorii: Ekonomia

-