Pojawiła się nowa taśma Al-Qaedy

Sobota, 7 lutego 2004 (09:20)

W nagraniu, wyemitowanym przez arabską telewizję z Dubaju, terroryści opisują przygotowania do ubiegłorocznego zamachu w stolicy Arabii Saudyjskiej - Rijadzie. 2,5 miesiąca temu, bojówkarze dokonali tam ataku na dzielnicę mieszkaniową, zabijając 18 osób.

W samobójczym ataku, przeprowadzonym przez dwóch terrorystów, wykorzystano samochód wyładowany materiałami wybuchowymi. Na filmie widać jak zamachowcy przygotowują samochód, upodabniając go do pojazdów saudyjskiej policji.

Pokazano też zdjęcia z ukrytej kamery, wykonywane przez bojówkarzy podczas rozpoznawanie terenu, w którym miał być przeprowadzony zamach. Wreszcie sfilmowany został sam moment ataku - słychać strzelaninę i arabskie modlitwy napastników.

Specjaliści, analizujący taśmę, twierdzą że ma to być materiał propagandowy dla zwolenników Al-Qaedy na całym świecie.

Terroryści pokazują, że nadal są zdolni do działania, że nadal organizować będą zamachy - chodzi o efekt propagandowy - mówił jeden z ekspertów wywiadu.

Zdaniem innych, fakt że bojówkarze mogli swobodnie kręcić film z przygotowań do ataku, a także demonstrować posiadane uzbrojenie, świadczy o tym że w Arabii Saudyjskiej czują się bardzo bezpiecznie.

09:20

Artykuł pochodzi z kategorii: Ekonomia

-