W połowie kwietnia Ministerstwo Finansów ma opublikować projekt ustawy o obniżeniu podatku miedziowego - ustalił dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda. Ten podatek płaci głównie miedziowy gigant z Lubina - KGHM. Spółka ma odczuć ulgę jeszcze w tym roku.

Na razie podatek ma być niższy o jedną trzecią – tak w tej chwili przewiduje Ministerstwo Finansów, choć szczegóły mogą się jeszcze zmienić.

Do tej pory resort zakładał, i tak jest zapisane w budżecie, że KGHM w tym roku zapłaci w ramach podatku miedziowego 1,5 miliarda złotych. Po obniżeniu tego podatku, ta kwota ma spaść o pół miliarda złotych.

W kampanii wyborczej premier Beata Szydło zapowiadała likwidację podatku miedziowego. Na razie będzie jednak częściowe obniżenie. Rząd chce, żeby podatek został utrzymany, tak jak to jest w innych krajach.

Dla KGHM to oznacza dużą ulgę. Spółka od lat boryka się ze spadającymi cenami miedzi na świecie. Kolejny problem to zagraniczne kopalnie.

W zeszłym roku spółka zanotowała 5 miliardów złotych straty netto. To była konsekwencja ogromnych odpisów na utratę wartości czterech zagranicznych kopalń: Sierra Gorda i Franke w Chile, w kanadyjskim Sudbury i amerykańskim Robinson. Najgorzej wygląda sytuacja w Sierra Gorda.

(mpw)