O nowym sprzęcie dla polskiej armii można na razie jedynie pomarzyć. Polskie wojsko jest przestarzałe i choć już w ubiegłym roku rozpisano przetargi na nowczesny helikopter i samolot, do dziś nie zapadły żadne decyzje. Powód? Jak zwykle: brak pieniędzy...

Nie będzie szybko nowoczesnego sprzętu dla polskiej armii. "Rzecz dotyczy ogromnych pieniędzy. W każdym normalnym państwie, nawet w bogatym , decyzje o zakupach dla wojska podejmuję się w wielkim trudzie, po długich dyskusjach" - mówi nam wiceszef resortu obrony Romuald Szeremietiew.

Mimo, że przetargi na nowy śmigłowiec i myśliwiec zostały rozpisane w już ubiegłym roku, a pierwsze decyzje miały zapadać nawet na poczatku tego roku - do tej pory rozstrzygnięcia brak. W grę wchodzą ogromnie pieniądze, dziesiatki miliardów, które trzeba będzie wydac w ciagu najbliższych 10 lat. W grę wchodzą równiez interesy polityczne i troska o dobre stosunki Polski na przykład ze Stanami Zjednoczonymi, które były naszym adwokatem w czasie starań o nasze wejście do NATO.

Szeremietiew mówi dzisiaj, że nie jest w stanie podać jakichkolwiek terminów rozstrzygnięć w sprawie najpilniejszych zakupów dla wojska. Dlaczego unika konkretów - o tym Cezary Potapczuk, który rozmawiał z wiceministrem:

Wiadomości RMF FM 12:45