​Biedniejmy, ale nie tak szybko jak większość zachodniego świata. Za przeciętną polską pensję można kupić coraz mniej, ale - jak wynika z najnowszych danych OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) - w innych krajach rozwiniętych, z powodu inflacji siła nabywcza średnich pensji spada jeszcze szybciej.

Polskie pensje całkiem nieźle bronią się przed inflacją. We wszystkich krajach rozwiniętych, oprócz Węgier, podwyżki płac nie nadążają za wzrostami cen, ale w większości państw OECD inflacja pożera wartość wynagrodzeń szybciej niż w Polsce.

Z nowego raportu OECD wynika, że wśród 32 krajów członkowskich tej organizacji tylko w siedmiu państwach spadek realnej wartości przeciętnej płacy postępuje wolniej niż w Polsce. Wśród tych, którzy tracą przez inflację mniej niż Polacy, są Szwajcarzy, Belgowie, Norwegowie, Francuzi oraz pracownicy w Kanadzie i Nowej Zelandii. Tylko w jednym kraju realne pensje, mimo inflacji, wzrosły.

Najwięcej stracili Czesi, najmniej - Węgrzy

Ten wyjątek w zachodnim świecie stanowią Węgry. Realna wartość wynagrodzeń węgierskich pracowników nadal rośnie - we wrześniu pensje były wyższe niż rok wcześniej o 2 procent. Na Węgrzech inflacja jest jeszcze wyższa niż w Polsce, ale wynagrodzenia w ciągu roku rosły aż dwa razy szybciej niż w naszym kraju.

Na drugim biegunie są inni nasi sąsiedzi - Czesi. Ich płace straciły na wartości w ciągu roku aż 9 proc. Sporo zmniejszyła się też siła nabywcza pensji Niemców, Austriaków, Szwedów, Holendrów i Hiszpanów.

Dane pochodzą z końca trzeciego kwartału. Mogą być w związku z tym mocno nieaktualne, bo dynamika zmian cen i płac jest teraz bardzo zmienna. Trzeba zauważyć, że w czwartym kwartale w Polsce tempo wzrostu cen osłabło, a inflacja jeszcze przyspieszyła, a w kolejnych miesiącach ma być jeszcze wyższa.

Gdzie rosną pensje?

Dane obejmują ponadto tylko kraje OECD. Jeśli chodzi o cały świat, to - z opublikowanego niedawno zestawienia Międzynarodowej Organizacji Pracy - wynika, że realne pensje spadają w Europie i obu Amerykach, a także w Afryce.

Rosną natomiast w Azji, szczególnie w Azji Centralnej, a także w Chinach.

Opracowanie: