1 stycznia 2011 to pierwszy dzień euro w Estonii. Na kilka godzin przed wprowadzeniem wspólnej waluty większość ludzi na ulicach Tallina było z tego zadowolonych, ale nie brakowało też krytyków. W całym mieście rozwieszono plakaty ze sloganem "Witajcie na Titanicu".

Estonia tuż przed przyjęciem euro

Dziś o północy Estonia przyjmie euro. Będzie 17 krajem korzystającym ze wspólnej europejskiej waluty, ale za to pierwszym z krajów byłego ZSRR. Jak wynika z ostatniego sondażu wprowadzenie euro popiera połowa Estończyków. Przeciw jest około 40 procent. czytaj więcej

Na ulicach stolicy Estonii widać było spokój. O godzinie 21 nawet scena na sylwestrową zabawę nie była gotowa. I nikt się tym zbytnio nie przejmował.

Od czwartkowego wieczora niemal wszystkie bankomaty w mieście były wyłączone. Technicy zmieniali w nich pieniądze. Ponownie miały ruszyć tuż po północy.

Wszystko inne było już gotowe. Taksometry w taksówkach naliczały kwoty w obu walutach, dwuwalutowe były też rachunki w sklepach i restauracjach.

Myślę, że nasze przygotowania, choć może tego nie widać, były na poważnie i mam nadzieję, że wszystko pójdzie nam zgodnie z planem - powiedział reporterowi RMF FM szef Narodowego Banku Estonii Andres Lipstok.