Od lat ceny mieszkań w Polsce ulegały regularnemu wzrostowi. Nie da się jednak ukryć, że w związku z pandemią koronawirusa, rok 2020 był delikatnie mówiąc, nietypowy. Jaki ma to wpływ na rynek nieruchomości? Co z cenami mieszkań? Spadną, czy jednak pandemia nie będzie miała wpływu na ceny? Poznaj prognozy na rok 2021!
Masowe zachowania na koronawirusa odcisnęły duże piętno na gospodarce wielu krajów. Podejmowane niezbędne działania ochronne i rozmaite obostrzenia dały się we znaki wielu firmom. Część z nich nie przetrwała tego trudnego czasu i ogłosiła upadłość, inne ratując się zredukowały ilość zatrudnionych pracowników. Jeszcze inne dostosowując się do sytuacji zmieniły zakres działań, a jak wiadomo czas wdrażania zmian, nie zawsze jest czasem wzrostu. Wpływ negatywnych skutków gospodarczych na rynek nieruchomości jest wyraźnie widoczny.
Wnioskując po sytuacji ze stolicy, co prawda mieszkania w Warszawie nie zaczęły tanieć, nadal drożały, ale wzrosty cen straciły na dynamice - rosną ok. 2 razy wolniej niż w czasach sprzed epidemii. Jak wynika z badań zaprezentowanych przez Narodowy Bank Polski, mimo obecnej sytuacji, mieszkania w dużych miastach (np. Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk i Poznań) są obecnie ok. 9 -10% droższe niż przed rokiem. Warto podkreślić, że powyższa tendencja dotyczy głównie największych miast. W miastach mniejszych ceny mieszkań nie ulegają wzrostom i utrzymują się na stabilnym poziomie.
W związku z niepewną sytuacją banki, aby ograniczyć ryzyko, podniosły swoje zabezpieczenia, jeżeli chodzi o udzielanie kredytu mieszkaniowego. W wielu z nich uległa zwiększeniu kwota wymaganego wkładu własnego. Dotychczas, najczęściej było to 10% wkładu własnego, a obecnie wysokość wkładu własnego w niektórych bankach wynosi już 20%.
Jak pokazują analizy danych, aktualnie szanse na przewidywane przez niektórych obniżki cen mieszkań są bardzo niewielkie. Popyt na mieszkania wciąż jest bardzo wysoki. Specjaliści upatrują się w tym kilku przyczyn. Przede wszystkim, ludzie chcą lokować swoje pieniądze w nieruchomościach, ponieważ stanowi to dobrą ochronę ich majątku przed inflacją, w świecie gwałtownie rosnących cen. Oprocentowanie lokat jest bliskie zeru, więc wielu woli zainwestować w coś, co po latach przełoży się na zysk. Nieruchomości, pojmowane są jako inwestycja bezpieczna i pewna. W obecnych czasach, inwestycja w mieszkanie wydaje się być idealnym planem na długoterminowe ulokowanie kapitału.
Co w takim razie może dziać się z cenami mieszkań w roku 2021? W bankach obserwuje się duży popyt na kredyty hipoteczne. Problemem jest to, że w czasie pandemii, wielu Polaków na niego po prostu nie stać. Może się to przełożyć się na to, że w 2021 roku deweloperzy będą bardziej skłonni do negocjacji cenowych na korzyść klienta. Niektórzy, analizując obecne tendencje prognozują, że ceny mieszkań w 2021 roku staną w miejscu (co przy inflacji oznacza, że stanieją).
Partnerem materiału jest Tabela Ofert - mieszkania Warszawa