Chcecie latać luksusowymi prywatnymi samolotami jak milionerzy czy hollywoodzkie gwiazdy, choć nie jesteście bajecznie bogaci? Stało się to możliwe dzięki specjalnym francuskim stronom internetowym i aplikacji na smartfony o nazwie "Cojetage". Dzięki nim można wyszukać miejsca w luksusowych maszynach po cenach kilkadziesiąt razy niższych niż zazwyczaj.

Większość wynajmowanych przez bogaczy prywatnych samolotów leci po nich lub wraca bez pasażerów. W czasie połowy lotów na pokładzie znajduje się tylko personel. Właściciele luksusowych maszyn z różnych krajów postanowili więc sobie dorobić i udostępniać wszystkim chętnym miejsca w pustych samolotach po niskich cenach. Zamiast za 10 tysięcy euro można polecieć np. z Paryża do Nicei na Francuskiej Riwierze za około 250 euro - czyli za cenę kupowanego w ostatniej chwili biletu na samolot tradycyjnych linii lotniczych.

Na razie ofert jest niewiele, ale przedstawiciele cojetage.com zapewniają, że z czasem będzie ich coraz więcej, bo chęć korzystania z tej platformy rezerwacyjnej wyrażają coraz liczniejsi właściciele niewielkich luksusowych samolotów. Jedyny problem polega na tym, że najczęściej bilety trzeba rezerwować szybko, bo maszyny nie są duże i liczba miejsc waha się zazwyczaj od czterech do dwudziestu. Pasażerowie płacą oczywiście tylko za przelot. Jeżeli zażyczą sobie w czasie lotu kawioru i szampana, będą musieli zapłacić za to dodatkowo - i czasami będzie to kosztowało więcej niż sam bilet.

(mpw)